Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Stop chorobom płuc u piekarzy!

dodano , Redakcja AU

Francuscy młynarze chcą produkować mąkę o jak najmniejszej pylistości, by w ten sposób zmniejszyć ilość zachorowań na astmę czy niewydolność dróg oddechowych – chorób zawodowych piekarzy.

Profesja piekarza i młynarza jest obarczona chorobami zawodowymi takimi jak np. astma czy nieżyt błon śluzowych nosa. Pył pochodzący z mąki przyczynia się do niewydolności dróg oddechowych. Zdarza się, że piekarze/młynarze ze względów zdrowotnych są zmuszeni zmienić zawód. We Francji od pewnego czasu trwają starania, by zapobiec tym chorobom i uczynić tym samym pracę piekarza i młynarza bezpieczniejszą dla zdrowia. W tym celu powołano organizację LEMPA (Laboratoire National de la Boulangerie-Pâtisserie – Państwowe Laboratorium Piekarnictwa i Cukiernictwa), na czele której stoi aktualnie Pierre -Tristan Fleury.

 

 

LEMPA dąży do tego, by w piekarniach używano mąki o jak najmniejszej pylistości. Szczególnie mąki wykorzystywane do podsypywania tzw. farine de fleurage są odpowiedzialne za zbyt dużą emisję pyłu mącznego w pomieszczeniu. Organizacja nie jest w tym sama. Niedawno dołączyły do niej trzy francuskie młyny: Moulins Céard, Foricher et Rioux, które wyraziły chęć współpracy. Chcą opracować „mąkę przyszłości”, która nie będzie tak bardzo szkodliwa dla zdrowia piekarzy. Do tej pory nie badano zdolności „zawieszenia się” w powietrzu cząsteczek mąki, z którą pracuje człowiek. Trzy wymienione francuskie młyny chcą, by LEMPA oceniała pylistość mąki, którą dostarczają piekarzom. Ponadto LEMPA i młyny zamierzają organizować kampanie informacyjne, by uwrażliwiać młodych piekarzy na zagrożenia dla zdrowia związane ze zbyt długim przebywaniem w pomieszczeniu, gdzie jest duża ilość zawieszonego pyłu mącznego. 

 


KS

źródło: Boulangerie-bakery.com