Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Techniki zdobienia chleba

dodano , Administrator

Bochenek może być nie tylko smaczny, ale też wyjątkowo piękny. Zobacz, jak zdobi go mistrzyni dekorowania chleba Katarzyna Marciniak.

Zdobię chleby różnymi technikami. Bezpośrednio przed upieczeniem możemy to zrobić w dowolny sposób, do wyboru mamy nacinanie, czyli bread scoring, malowanie, naklejanie elementów z ciasta chlebowego lub dekorowanie szablonami. Do ozdobienia bochenka mogą nam posłużyć ziarna lub ususzone jadalne kwiaty czy zioła.1. Chleb nacinamy ostrym nożykiem na chwilę przed włożeniem do pieca. Umożliwia to właściwy rozrost bochenka podczas pieczenia oraz uwolnienie z ciasta wilgoci i gazów fermentacyjnych. Możemy to zrobić w fantazyjny sposób.
2. Szablony układamy na chlebie i równomiernie obsypujemy mąką lub kakao. Możemy też użyć przypraw, takich jak: kurkuma, młody zielony jęczmień czy papryka w proszku. Delikatnie zdejmujemy szablon.
3. Tymi samymi przyprawami możemy namalować na chlebie wzory, napisy lub obrazy. Wystarczy dodać do nich odrobinę oliwy lub wody, a po wymieszaniu użyć cienkiego pędzelka.
4. Do dekorowania może posłużyć nam ciasto chlebowe, cienko rozwałkowane i wycięte foremkami lub nożykiem. Takie ozdoby przyklejamy tuż przed pieczeniem do właściwego bochenka za pomocą wody lub białka.
5. Do chleba tuż przed pieczeniem możemy też przykleić suszone kwiaty. Zioła lub kwiaty muszą się suszyć przez co najmniej 2 tygodnie, najlepiej między stronicami książki.

Katarzyna Marciniak – domowym wypiekiem chleba zajmuje się od kilku lat, z czasem zaczęła dekorować pieczywo, tworząc niepowtarzalny styl. Eksperymentuje i doskonali technikę, łącząc fantazyjne nacinanie chlebów z autorskimi szablonami. Na facebookowych grupach Domowy Piekarz, Bakery of Babel i Piekarniczej Braci zasłynęła jako autorka serii kobiecych twarzy na chlebie.