Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Obniżenie stóp procentowych jeszcze w tym roku

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Rada Polityki Pieniężnej zastanawia się nad możliwością obniżenia stóp procentowych. – Jeżeli nie we wrześniu, to w kolejnych miesiącach, ale wydaje się, że w tym roku obniżka byłaby nieodzowna – twierdzi prof. Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP

Malejący eksport i popyt wewnętrzny oraz coraz gorsze wskaźniki produkcji przemysłowej przemawiają za obniżeniem stóp procentowych. Nie bez wpływu na naszą gospodarkę pozostaje to, co dzieje się w strefie euro.

 – Spowolnienie gospodarcze w Polsce jest faktem, ale nie może być inaczej, skoro w strefie euro mamy już recesję w większości krajów, nawet sytuacja gospodarcza krajów Północy nie jest dobra. Problemy fiskalne krajów Południa są groźne i w związku z tym te wszystkie echa, które docierają ze strefy euro przekładają się na wskaźniki polskie. Na to spowolnienie wskazują zarówno wskaźniki z rynku pracy, jak i te, które dotyczą realnej gospodarki i akcji kredytowej, chociaż tutaj sytuacja nieznacznie się poprawia – mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch.

W maju, ze względu na wysoką inflację, członkowie Rady podnieśli główną stopę procentową do poziomu 4,75%.  – W tej chwili pora na stabilizację bądź rozluźnienie. Zwłaszcza w kontekście polityki fiskalnej, która zdecydowanie zarówno w 2012, jak i w 2013, w przyszłym budżecie, będzie z pewnością dążyła do konsolidacji fiskalnej – wyjaśnia członkini RPP.

 

źródło: Agencja Informacyjna Newseria