Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Piernikowa sztuka i młode talenty - wyniki konkursu dekorPIERNIKart

dodano , Redakcja AU

2. edycja zaskoczyła wysokim poziomem prac i frekwencją. Wygląda na to, że sztuka słodkiej dekoracji jest mocną stroną następnego pokolenia cukierniczego. Poznajcie zdolnych laureatów dekorPIERNIKart!

2 Ogólnopolski Konkurs na artystyczne dekorowanie pierników dekorPIERNIKart dla uczniów szkół gastronomicznych odbył się 10.12 .2021 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno Usługowych w Żychlinie, który jest organizatorem konkursu. Pomysłodawcą jest pani Katarzyna Hryciuk, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych, wg której to wydarzenie rozwija w uczniach chęcią dokształcanie się, rozwijania pasji, sięgania po tradycję.

W tym roku do eliminacji zgłosiło się 35 uczniów ze szkół w całej Polsce i mimo, że prac było mniej niż w roku ubiegłym to poziom był zdecydowanie wyższy. Po ocenie 35 piernikowych prac  podjęto decyzję o zaproszeniu na finał 9 finalistów, a nie jak pierwotnie zakładano 6-8. Na finał, który odbył się 10 grudnia 2021 roku zjechali do  Żychlina ekipy że szkół z Tarnowa, Wisły, Opola , Grodziska Mazowieckiego, Poznania, Turku i Żychlina.

 

 

Do jury w tym roku udało zaprosić się Mistrzynię Świata w sugarcraftingu Jowitę Woszczyńską, Agatę Kubacką (Zdrofit) specjalizującą się w zdrowych wyrobach cukierniczych, oraz dekoracjach tortów, Annę Dziedzic złotą medalistkę EXPO Sweet w dekoracji pierników, Beatę Prusak - juror Expo Sweet i Annę Pietrzak - Gryc, właścicielkę AniPasje, Piernikarni w Białymstoku, której pierniki znane są nie tylko w Polsce i na świecie.

Finaliści mieli za zadanie wyeksponować pracę eliminacyjne oraz pracę finałowe. Jurorów zaskoczył bardzo wysoki poziom, różnorodność prac i mnogość technik. Po burzliwych obradach okazało się, że 1 miejsce zajęła Monika Konieczny z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

 

 

2 miejsce Małgorzata Skupio z Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim.

 

 

3 miejsce Marcin Magosz z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

 

 

Natomiast że względu na zaskakująco wysoki i wyrównany poziom wszyscy pozostali finaliści zostali wyróżnieni. Przyznano również dwie nagrody specjalne, Magdalena Gucwa z Tarnowa została nagrodzona przez Annę Komisarczyk, prowadząca szkolenia z dekorwania pierników, ( "A ja to pierniczę" ), a Marcin Magosz z Opola nagrodzony za artyzm przez Jowitę Woszczyńską.

Dla finalistów EXPO Sweet przygotowało wyjątkowe nagrody, voucher o wartości 1000zl każdy na kurs cukierniczy.