Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

XXIII Radomskie Święto Chleba

dodano , Redakcja AU

Rzemieślnicze pieczywo, samo zdrowie, jako żywo! Takie hasło przyświecało tegorocznej edycji wydarzenia. Co zaprezentowali piekarze i w jaki sposób uczczono wartość chleba?

- My, piekarze, zajmujemy się tym, na czym znamy się najlepiej - wypiekiem chleba. Ale, nie zaniedbując naszych piekarskich obowiązków, podczas przygotowań do Święta Chleba, postanowiliśmy i powiedzieliśmy sobie, że każdy z naszej piekarskiej braci cechowej będzie miał okazję sprawdzić w tych przygotowaniach swoje możliwości. Fantazja, zaangażowanie, odpowiedzialność i koleżeństwo, te przymioty pomogły nam zorganizować po raz kolejny, już XXIII Radomskie Święto Chleba - powiedział ze sceny tegorocznego Święta Chleba, Jarosław Gajda, prezes zarządu Cechu Piekarzy w Radomiu i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Święta.

 XXIII Radomskie Święto Chleba odbyło się pod hasłem: „Rzemieślnicze pieczywo, samo zdrowie, jako żywo!” Organizatorami Święta byli: Cech Piekarzy w Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu oraz Dom Kultury BORKI. Imprezę współorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu.Tegoroczna edycja odbył się już po raz drugi na Placu Corazziego, ale po raz pierwszy w formule trzydniowej. Przez cały  weekend - 3, 4 i 5 września 2021 r., centrum miasta pachniało chlebem. Ustawione na Placu Corazziego stoiska handlowe zagospodarowali piekarze Cechu Piekarzy w Radomiu. Tradycją stało się, że na ten czas każda piekarnia przygotowuje jakieś nowinki dla gości Święta, więc już od rana pojawili się klienci. Oprócz stoisk piekarniczych były stoiska twórców ludowych oraz stoiska z miodem i wędlinami.

 

 

 

Przygotowano również program zabaw i konkursów. Przed namiotem Akademii Piekarskiej Pana Kanapki odbywały się konkursy z nagrodami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a pokazy kunsztu piekarskiego gromadziły głównie dzieci, które mogły popróbować tam swoich sił, na przykład przy splataniu chałki.

 Po kilku latach przerwy wrócono do konkursu „DOBRY CHLEB”, w którym wystartowali domorośli piekarze, piekący chleb w warunkach domowych. Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Cechu Piekarzy w Radomiu pod kierunkiem mistrza piekarskiego Artura Piłata nie miało łatwego zadania. Po burzliwych obradach udało się jednak ustalić werdykt. Miejsce I i III zajęła Marzena Ostrzyżek, a miejsce II, Aleksandra Dobosz. Laureatki otrzymały nagrody (atrakcyjny sprzęt AGD), który ufundowali: Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Radosław Witkowski, Prezydent miasta Radomia i Jarosław Gajda, Prezes zarządu Cechu Piekarzy w Radomiu.

 

 

 Miłą tradycją Radomskich Świąt Chleba są wręczane w jego trakcie nagrody i odznaczenia. Tak było i tym razem. Kapituła „Statuetki Klucza Świętego Kazimierza” postanowiła nagrodzić nią Rafała Rajkowskiego, Wicemarszałka województwa mazowieckiego. "Klucz Świętego Kazimierza", to nagroda przyznawana za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii Radomia oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz środowiska piekarskiego.

Natomiast Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości postanowiła w tym roku nagrodzić:

Agnieszkę Pastuszkę mistrza cukiernictwa, członkinię Cechu Piekarzy w Radomiu - odznaką ”Izba Rzemieślnicza w Radomiu - za zasługi”, Pawła Pastuszkę, mistrza piekarstwa, skarbnika Cechu Piekarzy w Radomiu - Honorową Odznaką Rzemiosła oraz Artura Piłata, mistrza piekarstwa, członka Cechu Piekarzy w Radomiu - Złotym Medalem imienia Jana Kilińskiego.

Podczas oficjalnych uroczystości XXIII Radomskiego Święta Chleba wręczono także najwyższe odznaczenie rzemieślnicze, „Szablę imienia Jana Kilińskiego”, Jarosławowi Gajdzie, prezesowi Cechu Piekarzy w Radomiu. Szabla Kilińskiego nadawana jest rzemieślnikom (członkom organizacji samorządu rzemiosła) za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego. Odznakę nadaje Kapituła, składająca się z członków Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego.

Bardzo zróżnicowany był program muzyczny podczas XXIII Radomskiego Święta Chleba. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Ludowy Wolanianki i Młodzieżowy Zespół Ludowy Guzowianki. Zagrała radomska grupa rockowa SCREAM, zespół Oddział Zamkniety, a na zakończenie Święta, Norbi z zespołem. Mieli też swój czas muzycy amatorzy z Domu Kultury BORKI. Tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

 

Jak stwierdził Paweł Pastuszka, skarbnik Cechu Piekarzy w Radomiu: „Święto Chleba wróciło do miasta. Wróciło i się rozrasta.” Sporo w tym racji, bo to nowe miejsce, wpisuje się już wyraźnie w kalendarz radomskich imprez. A trzydniowa formuła Święta wyraźnie przypadła do gustu mieszkańcom Radomia i okolic.

 

 tekst i foto: Marek Mioduszewski