Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Żywność wolna od koronawirusa?

dodano , Redakcja AU

"Virus-free" - taka etykieta coraz częściej zaczęła gościć na produktach spożywczych. Czy jednak słusznie? Czy istnieją podstaw prawne do umieszczenia takiego oznaczenia?

Już w tamtym roku, gdy ogłoszono na całym świecie stan epidemii, pisaliśmy o tym, że transmisja wirusa typu SARS i MERS nie odbywa się za pośrednictwem żywności. Sama w sobie jest więc ona bezpieczna dla człowieka. Oficjalnie ogłosił to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), publikując 9.03.2020 stanowisko, że nie ma jakichkolwiek dowodód na to, że żywność może przenosić wirua SARS COV-2. 

Dodatkowo obróbka termiczna niszczy wirusa, gdy zostaną spełnione dwa czynnki - czasu i odpowiedniego progu temperatury. Przykładowo, 60 °C przez 30 min. wystarczy, by wyniszczyć wirusa oraz inne zanieczyszczenia mirkobiologiczne. 

Czy można albo należy oznaczyć pieczywo lub inny produkt w piekarni oraz cukierni etykietą "virus free" "coronavirus-free" "SARS-CoV-2-free"?

 

 

Okazuje się, że "wymuszanie" na producentach posiadanie tego typu certyfikatów jest niezgodne z prawem. Bezpieczeństwo produktów żywnościowych zapewnia stosowanie obowiązujących systemów, np. HACCP, BRC, IFS. 

Wszelkie inne oznaczenia są zatem niedopuszczalne, bo naruszają przepisy prawa żywnościowego. Zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. c) rozporządzenia nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności: “Informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd, w szczególności przez sugerowanie, że środek spożywczy ma szczególne właściwości, gdy w rzeczywistości wszystkie podobne środki spożywcze mają takie właściwości, zwłaszcza przez szczególne podkreślanie obecności lub braku określonych składników lub składników odżywczych“.

Taka etykieta jest więc nieetyczna, bo wprowadza w błąd kupującego, który może wobec powyższego sądzić, że jedne produkty spożywcze są bezpieczne, a inne przenoszą koronawirusa. To zaś - jak dowodzą liczne badania - nie ma pokrycia w rzeczywistości. 

 

źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route