Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Słodki ogród – kwiaty i ciastka

dodano , Redakcja PS

Łąki, rabaty i ogrody zalała fala kwitnących kwiatów. Jak przenieść to ulotne piękno do ciastek, tak by kwiaty wyglądały jak dopiero zerwane? Loria Stern znalazła na to sposób.

Jadalne kwiaty w gastronomii znane są od dłuższego czasu. Najczęściej stanowią jednak tyl­ko element dekoracyjny. Loria Stern prze­konuje, że warto użyć ich jako integralnego składnika ciast i tortów. Jak utrzymać ich piękny wygląd i kolor, sprawić, by nie tra­ciły swoich największych walorów? Kwia­towa mistrzyni przekonuje, że najlepiej je prasować.


Polscy cukiernicy i pasjonaci chętnie inspirują się tym trendem. Autorzy bloga Na pałeczkach (http://www.napaleczkach.pl/) zaprezentowali użycie bardzo delikatnego kwiatu wiśni w wypiekach. 


Prasowane kwiaty mają wiele zastosowań – można wtłaczać je w ciasto albo okładać nimi torty, które już kolejny sezon są hitem Instagrama i uroczystości


Kim jest Loria Stern? Łatwiej byłoby zapy­tać, kim nie jest. 9 lat temu zwyciężczyni konkursów tenisowych odkryła cudowny świat ziół i kwiatów jadalnych, które zaczęła wykorzystywać w kuchni. Stworzyła firmę cateringową, dziś słynie ona z organizacji wyjątkowych menu, w którym wszystko pochodzi z ekologicznych upraw, od lo­kalnych dostawców i jest przygotowane w duchu zero waste. Kwiatowym alche­mikiem nie została ot tak. Przez wiele lat brała udział w kursach na temat roślin ja­dalnych i leczniczych, prowadziła badania z botanikami, a przede wszystkim zajęła się uprawą kwiatów.


Polecane kwiaty jadalne:
  • bratki
  • dalie
  • malwy
  • fiołki i altówki
  • frezje
  • piwonie
  • goździki
  • lawenda
  • róże (użyj płatków)
  • pelargonie (użyj płatków)
  • nagietki (użyj płatków)

Malwy w cieście kruchym i zawijane w postaci słodkich bułeczek z pistacjami
 

 

Prawdziwy przełom nastąpił w 2015 roku, gdy poproszono ją o zorganizowanie im­prezy z motywem kwiatu pustyni Georgii O’Keeffe. Wówczas to udało jej się odkryć nowe techniki pieczenia, gotowania i aro­matyzowania potraw jadalnymi kwiatami. Dziś dzieli się tą wiedzą z innymi, organi­zując kursy. Sekretem zachowania piękna kwiatów jest ich odpowiednie przygotowanie, czyli su­szenie metodą prasowania. Przed użyciem należy je umieścić między arkuszami perga­minu lub woskowanego papieru i dociskać (czyli prasować) czymś ciężkim przez kilka godzin (albo dni). Uwaga – kwiaty muszą być świeże, ale należy zadbać, by nie były wilgotne. Żeby zachowały kolor i wygląd, warto umieścić je na kruchych cieście tuż po upieczeniu i wyjęciu z piekarnika, gdy są jeszcze gorące i miękkie.


Loria Stern obecnie mieszka i pracuje w Kalifornii. Prócz prowadzenia firmy cateringowej specjalizującej się w wegańskich słodkościach, zajmuje się również projektowaniem ubrań. To właśnie dzięki temu nauczyła się stosować zasadę zero waste także w kuchni, surowce pozyskuje prawie wyłącznie od lokalnych hodowców i plantatorów.

 

Po delikatnym przyciśnięciu (tak, aby przylegały) ciepło ciastek zwiąże płatki z powierzchnią. Ciężkie lub grube kwiaty nie przylegają łatwo. W przypadku tego typu projektów należy usunąć część płatków. To idealne rozwiązanie dla róż, pelargonii lub nagiet­ków. Doskonałym wyborem na lato są brat­ki – wystarczająco cienkie, aby docisnąć cały kwiat na płasko, i występujące w nie­zliczonych kombinacjach kolorystycznych.

Ciasteczka matcha-lucerna z prasowanymi jadalnymi kwiatami


Z kwiatami świetnie komponują się wszelkie ciasta kruche, zwłaszcza typu short bread, czyli klasyczne maślane ciastka, których tradycja pochodzi z Szkocji. Składa się ono z zaledwie trzech składników: mąki, cukru i masła. Choć współczesne wariacje przewidują dodanie mąki ryżowej, dla uzyskania chrupkości lub kukurydzianej, by ciasto było subtelniejsze i jeszcze bardziej miękkie. 

 

Poza tym mają łagodny smak, dzięki cze­mu będą się dobrze komponować z każ­dym rodzajem ciasta. Róże z kolei mają dość wytrzymałe płatki, które doskonale nadają się do kandyzowania, zachowując klasyczny kwiatowy smak. Sprasowanymi kwiatami można okładać również gotowe ciasta, torty i desery, niemniej będą wtedy stanowić raczej element dekoracyjny, a nie integralną część słodkości. Loria, podobnie jak wiele pastry chefów stosujących praso­wane kwiaty, zazwyczaj łączy takie ozdoby z ciastkami typu short bread. Innym sposobem traktowania kwiatów ja­dalnych jest kandyzowanie, które być może nieco osłabi ich specyficzny smak, ale nada słodkiego chrupnięcia. Proces polega na smarowaniu kwiatów ubitym białkiem jajka oraz posypaniu ich drobnym cukrem. Biał­ko powinno schnąć przez kilka godzin.