Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć. Eksperymenty z masą cukrową i czekoladową

dodano , Redakcja PS

Zawsze powtarzam, że nie ma lepszej lub słabszej masy cukrowej czy czekolady. Są za to ciekawe sposoby na wszystkie masy: ich łączenie i eksperymentowanie! Sprawdźmy, co fajnego może wyniknąć dla dekoratora z fuzji obu mas i jakie ich proporcje stosować w zależności od potrzeb.

Z cyklu Kreatywny sugarcrafting z Angeliką Chwyć

– Gdy pracuję nad koncepcją nowego projektu, daję się ponieść wyobraźni, a następnie zastanawiam się: z czego wykonam poszczególne elementy, czy na rynku dostępny jest surowiec, który pozwoli mi uzyskać oczekiwany efekt, lub za pomocą jakiego produktu/połączenia kilku osiągnę cel, który założyłam? To uruchamia inny sposób myślenia i działania. W dekoratorstwie staram się myśleć szerzej. Nie ograniczam się do możliwości konkretnych surowców, tylko szukam, żeby wydobyć z nich jeszcze więcej możliwości dla siebie. Efekty tych eksperymentów zobaczycie w kolejnych wydaniach „Mistrza Branży”. Zapraszam do kreatywnego świata sugarcraftingu.

masa czekoladowa

masa cukrowa


Uwielbiam eksperymentować, testować produkty, łącząc ze sobą m.in. gotowe masy czekoladową i cukrową. Z każdego produktu można wydobyć najlepsze właściwości. Dlatego tak ważne są eksperymenty i czas na ćwiczenia. Pewne jest, że nie ma jednej masy, która byłaby do wszystkiego, a już niewielkie zmiany pro­porcji pozwolą nam na szersze zastosowanie i stworzenie tej najlepszej dla nas.


MIERZ PROPORCJE NA ZAMIARY

W zależności od potrzeb dobieram różne proporcje masy czekoladowej/czekolady pla­stycznej i masy cukrowej. Od czego to zależy? Przede wszystkim od wielkości dekoracji i szczegółowości pracy.

Przypadek I – więcej masy cukrowej
• do tworzenia małych dekoracji;
• proste owalne kształty (zdecydowanie wygodniej modeluje się z elastycznych mas cukrowych);

Przypadek II – proporcja 1:1
• do modelowania rysów twarzy – do masy cukrowej dodaję czekoladę plastyczną za­zwyczaj w proporcjach 1:1, dzięki czemu gotowa masa zbytnio nie wysycha i mam więcej czasu na wykonanie np. twarzy na podstawie zdjęcia.

Przypadek III – przewaga masy czekoladowej
• do dużych figurek i tortów 3D

W większych realizacjach – przy proporcjach 300 g czekolady plastycznej do mode­lowania i 100 g masy cukrowej – nie stracimy rzeźbiarskich właściwości, a zyskamy masę nieco bardziej elastyczną i szybciej schnącą. Dzięki temu można przystąpić do cieniowania/malowania w krótkim czasie od wymodelowania pracy.




W przypadku mniejszych figurek twarze wykonuję z połączenia masy cukrowej i czekoladowej (lub czekolady plastycznej), w którym przeważa masa cukrowa. Łatwiej jest nadać delikatny owalny kształt twarzy z jednego kawałka




Połączenie masy cukrowej i czekoladowej w proporcji 1:1 daje więcej czasu na modelowanie twarzy. Ponadto po doklejeniu dodatkowych elementów (w tym przypadku broda) łatwiej rozciera się na niej miejsce łączenia



DLACZEGO ŁĄCZĘ MASĘ CUKROWĄ Z CZEKOLADOWĄ?
Przede wszystkim dlatego, że różnorod­ność konsystencji pozwala tworzyć de­koracje o różnych strukturach, gęstości i elastyczności. Masa czekoladowa i cze­kolady plastyczne, na których pracuję, to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich, chcących uzyskać efekt niewidocznych łączeń. Czekolady podczas modelowania są dość miękkie, więc z łatwością pokry­wa się nimi duże powierzchnie. Konsy­stencja czekolady plastycznej przypo­mina masy rzeźbiarskie – umożliwia to jej bardzo dokładne roztarcie bez wi­docznych łączeń. Trzeba jednak uważać, ponieważ bardzo szybko można ją prze­grzać zbyt ciepłymi dłońmi i temperaturą otoczenia. W wyniku ogrzania czekolady robią się tłu­ste, co jest problematyczne podczas bar­wienia, dlatego warto poczekać, zanim za­cznie się delikatnie cieniować, szczególnie nakładając barwniki pudrowe. Tu z pomocą przychodzą masy cukrowe, które w prze­ciwieństwie do czekoladowych są suche i elastyczne – po połączeniu z czekoladą absorbują zawarty w nich tłuszcz.




Przy większych projektach dekoracji czekolada ułatwia pracę, z łatwością można wygładzić całość i dodawać elementy bez widocznych łączeń. „Mrówka” została wykonana głównie z czekolady (twarz ma kilkanaście centymetrów) 


GOTOWE POŁĄCZENIA CZY WŁASNE?
Na rynku są dostępne różne połączenia takich mas – z pewnością warto po nie sięgnąć, ale warto też samodzielnie spró­bować łączyć te produkty, bawiąc się ich proporcjami. Z doświadczenia wiem, że znalezienie odpowiedniego produktu i do­pasowanie konsystencji do własnych po­trzeb, możliwości i warunków, w jakich pra­cujemy, to sprawy kluczowe. Ponadto bez względu na to, czy kochasz masę cukrową, czy nie widzisz świata poza czekoladą pla­styczną/masą czekoladową, zawsze warto łączyć, szukać dalej, przekraczać ograni­czenia i tworzyć nowe możliwości dla re­alizacji naszej twórczej ekspresji. 

Ciąg dalszy nastąpi


Angelika Chwyć,
ambasadorka marki Saracino, 
SugarArt – Artystyczne Dekoracje Cukiernicze 
https://www.facebook.com/angelika.chwyc 

Zobacz numery Mistrza w których były artykuły z tego cyklu | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |