Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Wchodzimy w decydującą fazę epidemii. Prognoza ExMetrix

dodano , Redakcja AK

Najszybszy przyrost osób zakażonych w Polsce może wynieść ok. 400 na dobę i nastąpi między 28 marca a 8 kwietnia (między 25 a 35 dniem epidemii) – informuje ExMetrix, firma zajmująca się prognozami gospodarczymi i społecznymi.

Według prognoz ExMetrix, po tym terminie liczba zachorowań spowolni, a wyraźne zahamowanie powinno być widoczne ok. 15 kwietnia. W okolicy 20 kwietnia br. liczba osób zarażonych może wynieść około 9 tysięcy.

Skąd te prognozy?

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji. – W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji – mówi Zbigniew Łukoś, główny analityk i prezes ExMetrix.

– Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii – czytamy na ExMetrix.com/pl

Model do prognozowania bazował na założeniu, że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane.

Jak zapowiada firma, model będzie aktualizowany wraz z rozwojem sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce.

źródło: www.exmetrix.com/pl/