Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Listopadowy Mistrz Branży. Master Bakerzy i chleb ponad podziałami

dodano , Redakcja AK

W listopadowym Mistrzu Branży piekarz i pasjonatka rzemieślniczego chleba opowiadają o swojej pasji, własnym rozwoju i konkursie Master Baker Bakepol 2019. W tym wydaniu sięgamy drzew i oswajamy nowe smaki. Zastępujemy cukier błonnikiem pokarmowym, pokazujemy supermoc minikiwi oraz wciąż odkrywamy piękno w chlebie.

Jesień 2019 upływa nam pod znakiem emocji konkursowych w Polsce i za granicą. W nowym wydaniu piszemy o spektakularnym występie Jowity Woszczyńskiej, która w pięknym stylu zdobyła 1. miejsce w Cake Designers World Championship w Mediolanie. Świętujemy też sukces Mariusza Góreckiego, który jako jedyny Polak zakwalifikował się do prestiżowego finału C3 w Singapurze, organizowanego przez Valrhona. Ale to nie wszystko!

W Polsce konkursową jesień zainaugurowały nowe mistrzostwa Master Baker Bakepol 2019, które 12-13 września w Krakowie odkryły wiele piekarskich perełek! I to zarówno po stronie profesjonalistów, jak i pasjonatów rzemieślniczego pieczywa. W nowym wydaniu MB odkrywamy przed Wami pierwszych Master Bakerów – Matyldę Kustrę i Krzysztofa Bryjkę, pokazując, jak dwie różne drogi mogą prowadzić do doskonałego chleba. Rozmawiamy z nimi o tym, jak narodzili się dla piekarstwa i jakimi zasadami kierują się w pracy. Master Bakerzy opowiedzieli nam również, jak podeszli do konkursowych przygotowań i co tak naprawdę dał im udział w konkursie.

O tym, że konkursy to nie tylko świetna okazja do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim nośna reklama dla firmy, przekonuje także mistrz lodziarstwa Tomasz Szypuła. We wrześniu jego Lodziarnia pod Orzechem w Baborowie po raz drugi z rzędu zwyciężyła w konkursie konsumenckim na Najlepsze lody borówkowe (któremu patronuje nasza redakcja). Co złożyło się na ponowny sukces lodziarni? Czy zmieniła się receptura lodowa, dostawca borówek? Zdecydowanie NIE, a król lodów borówkowych ciekawie opowiada, co wpłynęło na tak dużą aktywność konsumentów w mediach społecznościowych i w efekcie na zwycięstwo.

Jak przystało na mistrza, Tomasz Szypuła nie spoczął na laurach, a jesienią w lodziarni skupił się na eksperymentach z nowymi produktami sezonowymi, tj. marchewką, dynią, burakiem… czy borowikami. Tymczasem my proponujemy naszym Czytelnikom sięgnąć wyżej, a więcej jesiennych, zaskakujących połączeń poszukać w drzewach. Za przewodniczkę po drzewnych smakach wybraliśmy Małgorzatę Kalembę-Drożdż, autorkę książki "Smakowite drzewa". Nie krzywdząc drzew, pozyskuje ona z nich to, co najlepsze, by tworzyć zdrowe wypieki, rozgrzewające nalewki, intrygujące konfitury i proste przekąski. Ekspertkę od drzew zapytaliśmy, od czego zacząć przygodę z drzewami, by OSWOIĆ nowe smaki. I jak przygotować do nich swoich klientów!

Ostatnie informacje o podatku od cukru mogą skutecznie nakłaniać producentów żywności do poszukiwania zdrowszych zamienników tradycyjnego nośnika smaku. Takim zamiennikiem jest błonnik pokarmowy. Szereg korzyści zdrowotnych płynących z konsumpcji błonnika świadczy o pozytywnym działaniu włókna pokarmowego w naszym organizmie. Obecnie naukowcy pochylają się nad błonnikiem wysokoprzetworzonym i jego wpływem na człowieka, tymczasem nasz autor mgr Piotr Ławrowski przyjrzał się najpopularniejszym zamiennikom cukru, jak inulina, oligofruktoza oraz skrobia oporna.

Zawartość cukru niewątpliwie obniży naturalny dodatek owoców! Wśród nich na uwagę zasługuje minikiwi, które wyróżnia się supermocą. O jej wartościach i potencjale dla branży cukierniczej i lodziarskiej pisze dr hab. Piotr Latocha, który sam wyhodował kilka własnych odmian minikiwi, w tym odmianę 'Bingo’ (zarejestrowaną w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych). Dzisiaj – obok plantantorów – zachęca polskich cukierników i lodziarzy do sięgnięcia po mały, niepozorny owoc, który ma jednak bardzo wiele do zaoferowania.

Sięganie po proste, jak najmniej przetworzone surowce to jeden z mocnych trendów konsumenckich, które potwierdza zespół ekspertów ds. badań rynkowych i analiz firmy Dawn Foods. W oparciu o badania i analizę specjaliści wyodrębnili 8 globalnych nowych trendów, a ich znajomość pomoże Wam skutecznie reagować na zmieniające się potrzeby konsumentów.

Do tych trendów nasza redakcja dopisuje swój punkt 9 – potrzebę piękna. Zwłaszcza w chlebie! W cyklu Więcej piękna w chlebie przedstawiamy pomysły Katarzyny Marciniak na nieszablonowe, nieskomplikowane dekoracje. Tym razem pasjonatka domowych wypieków pokazała, że pieczywo może oddać urok jesieni przy użyciu przypraw, nożyka, własnych szablonów i przy odrobinie wyobraźni.

Najnowsze wydanie zaczęliśmy od zwycięzców konkursu Master Baker, który odbył się na targach Bakepol. Kończymy również targami Bakepol, a dokładnie relacją ze Strefy Mistrza Branży, która przez 3 dni (12-14 września) tętniła pomysłami i energią niesamowitych ludzi – mistrzów w swoim fachu, pasjonatów, prawdziwych zwolenników rzemiosła. To dzięki nim mogliśmy się przekonać, jak dużo potencjału tkwi w rzemieślniczych piekarniach i cukierniach, by rozwijały się z korzyścią dla siebie, swoich rodzin, a przede wszystkim dla konsumentów.

Poczuj z Mistrzem Branży nieodparty urok i moc rzemiosła. Sięgnij po najnowsze wydanie i daj się zainspirować.

 

SPIS TREŚCI

Rozmowa Mistrza Branży
Piekarz i pasjonatka – dwie drogi do doskonałego chleba – rozmowa z Matylda Kustrą i Krzysztofem Bryjką, laureatami I edycji Master Baker
Baborówka, czyli najlepsze lody borówkowe po raz drugi!
Jak oswoić drzewne smaki – rozmowa z Małgorzatą Kalembą-Drożdż
Czekoladowa Chatka – rozmowa z Angeliką Rozmus-Dworzecką

Mistrz zarządzania
Uwierz w następną generację
Czy można uchronić się przed dalszymi podwyżkami cen energii?
Pracownicze Plany Kapitałowe w pytaniach i odpowiedziach

Mistrz produkcji
Food to go
Nowe koncepty w piekarni i w cukierni
Ach te muffiny
NOWOŚĆ Chleby świata: Świętość Maroka
Jak wprowadzić powtarzalność produkcji w piekarni w 2 minuty?
Czy błonnik to efektywny zamiennik cukru?
Minikiwi – nowy, polski superowoc o wielu zastosowaniach
Jak uniknąć błędów w magazynowaniu i ekspedycji pieczywa?
Rozwiązania cyfrowe oszczędzają koszty i wzmacniają wydajność
Więcej piękna w chlebie: Jesienne inspiracje Katarzyny Marciniak

Mistrz sprzedaży
8 trendów konsumenckich, które powinien znać każdy cukiernik
Zarabiaj zamiast wyrzucać
Biorewolucja

Flash News
m.in.: Cake Designers World Championship
Master Baker 2019
Strefa Mistrza Branży Bakepol 2019

 

 

NOWE WYDANIE DOSTĘPNE prenumeracie >>

 

Pobierz Katalog reklam >>