Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Sandomierz pełen bajecznych tortów

dodano , Redakcja AU

Piękny sandomierski rynek Starego Miasta stał się doskonałą sceną do zaprezentowania kunsztu dekoratorek tego regionu. Poziom prac zaskoczył nawet najbardziej wymagających widzów wystawy.

Polskie sugarcrafterki zaskakują kunsztem i fantazją nie tylko podczas rodzimych konkursów, ale też zagraniczne prestiżowe festiwale, w tym Cake International, z których wracają obwieszone medalami. Jak bardzo poważnie traktują swoją branżę pokazały ostatnio podczas finału Konkursu Tortów w Sandomierzu, odbywającego się w ramach Fetiwalu Czekolady i Słodyczy (II edycja). 14 uczestniczek z regionu przywiozło prace, których nie powstydziłby się prestiżowy konkurs. Tematyką i wykonaniem zaskoczyły zarówno widzów jak i jury. Sedziowskie grono pod przewodnictwem Gabrieli Góreckiej stało przed bardzo trudnym wyborem, w którym o miejscu na podium decydowały pojedyncze punkty.

 

 

Panie mogły wziąć udział, dekorując tort okolicznościowy lub 3D. Wśród prac pojawił się motyw Króla Lwa, Alicji w Krainie Czarów, złota rybka, a nawet kobiece popiersie. Wśród uczestniczek były dekoratorki z wieloletnim doświadczeniem (zdobywczynie nagród w Cake Festival Poland lub Expo Sweet), jak też początkujące sugarcrafterki. Wielką zwyciężczynią konkursu okazała się w tej edycji Barbara Buda, która zdobyła najwyższe miejsce w kategorii Tort 3D oraz Nagrodę Publiczności. Autorka pracy, z wykształcenia ekonomistka, dekoruje hobbystycznie od 5 lat. Jej praca powstawała przez 5 dni. Tort Słonik z zewnątrz wykonany został z masy cukrowej i izomaltu, następnie pomalowany i wycieniowany aerografem. Najtrudniejsze okazały się oczy, których dekoratorka w sumie zrobiła aż 26 sztuk zanim powstała ich wersja ostateczna. 

 


Laureatki Konkursu Tortów

Kategoria Tort 3D

I miejsce: Barbara Buda

II miejsce: Magdalena Bucka

III miejsce: Małgorzata Sajda. 

Kategoria Tort Okolicznościowy

I miejsce: Patrycja Drożdż

II miejsce: Izabela Borys-Tarkowska

III miejsce: Paulina Bubula

Nagroda publiczności: Barbara Buda