Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Świeży, gorący chleb na święcie polskiej żywności

dodano , Redakcja PS

11 maja br. na Torze Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu ponad 100 wystawców prezentowało najsmaczniejsze i najzdrowsze produkty z wszystkich regionów Polski. Smakowite zapachy gotowania, smażenia, pieczenia przyciągały do stoisk setki osób chcących skosztować specjałów rodzimej produkcji.

W tym gronie nie mogło zabraknąć producentów zrzeszonych w Polskiej Ekologii.

W namiocie stowarzyszenia Polska Ekologia prezes Paweł Krajmas wraz z ekspertami prezentował wysokiej jakości polską regionalną żywność wyprodukowaną w oparciu o wieprzowinę i zboża w ramach kampanii „Polska Smakuje w regionach”, mającej na celu szerzenie wiedzy o systemach jakości, metodach przyrządzania, i punktach sprzedaży.

 

Obok wyrobów wędliniarskich pojawiały się wypieki prosto z polowej piekarni Polskiej Ekologii prowadzonej przez mistrza piekarstwa Czesława Meusa. Drożdżowe podmłody uzupełnione naturalnymi kwasami piekarskimi oraz świeżo mielone słody oddawały wspaniały smak, aromat miękiszu i piękny kolor skórki. Podążając za najnowszymi trendami do większości pieczywa dodawane były także prastare, uprawiane organicznie pszenice: płaskurkę i samopszę. Mielone na delikatną, pełnoziarnistą mąkę bezpośrednio przed użyciem, aby wydobyć ze zbóż to co najlepsze, najzdrowsze!


Namiot Polskiej Ekologii cały czas odwiedzali goście, m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który otrzymał w prezencie bochenek upieczonego na miejscu chleba. „– Polacy nie chcą już żywności anonimowej, tylko takiej, która pochodzi od znanego rolnika, wiąże się ze smakami rodzinnej kuchni. Żywności, która jest w jak najmniejszym stopniu przetworzona i ekologiczna” – przekonywał szef resortu rolnictwa.

Na pikniku można było także poznać aparaturę laboratoryjną do badania jakości zbóż i mąk. – Piekarze muszą mieć dostęp do podstawowych informacji o surowcu: liczbie opadania, wodochłonności, ilości, ale przede wszystkim jakości glutenu – przekonywał ekspert dr Józef Sadkiewicz. Zachęcał również producentów zbóż, mąki i pieczywa do udziału w akcji: „Zanim urośnie, pomyśl o badaniu”, której celem jest poddawanie produktów atestacji. W przypadku piekarni liczy się nie tylko znajomość typu mąki, ale także jej wartości wypiekowe. Dr Józef Sadkiewicz wyjaśniał szczegóły projektu i rozmawiał z odwiedzającymi na temat naukowej strony piekarstwa.



„Polska Smakuje w regionach” – projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Piotr Połomski, FB „Domowy Piekarz”