Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Więcej piękna w chlebie, cz. 1: Proste w formie, bogate we wzory – szablony

dodano , kucia, materiał promocyjny

Wygląd pieczywa, który zatrzymał się w czasie, a nawet się cofa, może mieć negatywny wpływ na sprzedaż. Nikt ze stałych klientów nie obrazi się na ładniejszą formę dobrze znanego chleba, za to może zainteresować konsumentów wychowanych na Instagramie. Sprawdźmy triki i sposoby, by zyskać więcej piękna w chlebie.

Od wielu lat zajmuję się dekorowaniem pieczywa, które podnosi jego walory estetyczne, podświadomie budzi wyobrażenie smaku i pożądanie. Od tego już tylko krok, by słupki sprzedaży w piekarni poszły jeszcze wyżej. Tymczasem hasło „dekorowanie pieczywa” większości piekarzy kojarzy się z czasochłonnym zajęciem, „sztuką dla sztuki” nic bardziej mylnego. Nie trzeba zaczynać od skomplikowanego, finezyjnego nacinania skórki, tworzenia dekoracji z ciasta. Wystarczy sięgnąć po proste w formie, a bogate we wzory szablony.

Zobacz, jak prosto i szybko odmienić wygląd naszego powszedniego, o ile zyska sama forma chleba, gdy pokreślisz ją barwnym wzorem. Zapraszam do tutorialu z szablonem.

 

Do stworzenia niebanalnych wzorów użyłem szablonów o wymiarach kartki A4, czyli 297x210 mm. Twardość szablonu nie powinna być zbyt duża, powinien przylegać do rozrośniętego kęsa ciasta, kakao do posypywania może być zwykłe lub czarne.

 

 

1. Szablon układamy na rozrośniętym kęsie ciasta w taki sposób, aby pokrył powierzchnię do udekorowania.

 

2. Przy użyciu drobnego sitka posypujemy kakao na szablon, pamiętając o tym, aby jego ilość nie była zbytu duża, gdyż nadmiar może obsunąć się podczas zdejmowania szablonu z kęsa ciasta. Tak użyty szablon przekładamy na następny kęs ciasta i powtarzamy czynność.

3. Aby podpisać swój wyrób, dodajemy elementy dekoracyjne m.in. różne detale dekoracyjne lub personalizację.

4. Obsypane kakao kęsy nacinamy. Nóż, który używamy do nacięcia, powinien być bardzo ostry, tak aby nie szarpał zbytnio  skórki oraz nie zdeformował wzoru.

 

5. Kęsy ciasta umieszczamy w piecu, wypiek prowadzimy, nie zmieniając parametrów technologicznych przypisanych do wypieków, które na co dzień produkujemy.

Tak przygotowane pieczywo zapewne przyciągnie wielu ciekawskich klientów, a zarazem podwyższy standard naszej półki sklepowej.


Mistrz piekarstwa Wiesław Kucia
Szkoła Artystyczna

fot. Anna M. Kucia