Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Profesjonalnie i ekologicznie - EuroGastro 2019

dodano , Redakcja PS

Od ponad 20 lat targi EuroGastro są jedną z wiodących imprez na rynku HoReCa w Polsce. Ta wystawa o międzynarodowym charakterze gromadzi setki wystawców i tysiące odwiedzających, ekspertów z branży.

Przeznaczona jest dla restauratorów, cukierników, piekarzy, właścicieli kawiarni i lodziarni oraz producentów i dystrybutorów sprzętu i usług dla gastronomii.

„Pieczywo w gastronomii – problem czy szansa?”
W tym roku nowością, poza Programem Edukacyjnym „Profesjonalny Menedżer Restauracji”, była konferencja „Pieczywo w gastronomii – problem czy szansa?”. W jej trakcie dyskutowano o tym, jak trendy w piekarnictwie (m.in. pieczywo BIO i wyroby rzemieślnicze) można marketingowo wykorzystać w restauracyjnym menu, wypiekać samodzielnie czy kupować pieczywo, a może jedno i drugie. Omówiono też najważniejsze zalecenia dotyczące żywienia, ze wskazaniem na rolę i miejsce pieczywa oraz przetworów zbożowych w strukturze spożycia. Prezentacje poświęcone były również właściwościom technologicznym glutenu, jego źródłom i możliwościom wykorzystania w produkcji pieczywa i wyrobów cukierniczych. Wśród wykładowców znaleźli się Andrzej Piętka oraz dr inż. Joanna Rachtan-Janicka, specjalista ds. żywności z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.Eko EuroGastro
Z roku na rok przybywa wystawców, którzy prezentują ofertę produktów ekologicznych dla branży, w tym ekologicznych opakowań. Podczas tegorocznych targów EuroGastro można było zapoznać się z produktami firm Biotrem i Cantino oferujących pojemniki jednorazowe na żywność wykonane z papieru z recyklingu, trzciny cukrowej, liści palmowych oraz z materiału roślinnego PLA (polilaktydu). To w stu procentach biodegradowalne materiały, które są wolne od substancji chemicznych i po wykorzystaniu mogą być poddawane kompostowaniu. Na targach obecny był również MS-Ortis Produkt Sp.j. – producent słomek papierowych i słomek z tworzyw biodegradowalnych pozyskiwanych z surowców roślinnych, jak obierki ziemniaczane, kukurydza, trzcina cukrowa.

Okazja do zapoznania się z ekoofertą pojawiła się też na stoisku Bagstar. Można było przyjrzeć się jednorazowym produktom z odnawialnych surowców, takich jak drewno, kukurydza, trzcina cukrowa, otręby pszenne i liście palmowe.
Z kolei na stoisku firm Papstar prezentowano gamę produktów 100% Fair z serii PURE, wykonanych z kartonu ze świeżych włókien z powłoką organiczną, takich jak kubki, tacki na przekąski, menuboxy, pudełka na hamburgery tacki dwukomorowe oraz pudełka na frytki o różnych kształtach.


Mistrzowski program
W ramach tegorocznej edycji targów odbyły się „International CHEF Culinary Cup”, 11. odsłona Konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2019”, 14. edycja Festiwalu Kuchni Greckiej Teo Vafidisa oraz 11. Olimpiada Kawy®. Wśród nowości znalazły się „Debic Pastry Cup” i pokazy Szefów Kuchni i Cukierni, które zorganizował Paweł Mieszała, Smart Cuisine, dania dietetyczne – Konkurs Fundacji Klubu Szefów Kuchni oraz Międzynarodowy Konkurs Barmański „Barmatic Cup” Stowarzyszenia Polskich Barmanów.

 

„Najwyższa jakość EUROGASTRO 2019”
Jury konkursu w składzie: Robert Sowa, Paweł Mieszała, Bożena Sikoń, Urszula Potęga, Sławomir Grzyb, Tomasz Obracaj, Jerzy Pasikowski, Kurt Scheller, Grzegorz Sendor, Teo Vafidis i Jarosław Uściński przyznało nagrody w następujących kategoriach:
1. Sprzęt ciężki dla HoReCa – nagroda: Koree Sp. z o.o. za MERRYCHEF EIKON e2S
2. Wyposażenie zaplecza kuchennego (sprzęt drobny) – nagroda: Papstar Polska Sp. z o.o. za LINIĘ PRODUKTÓW DO CATERINGU 100% Fair z serii PURE
3. Żywność i napoje dla gastronomii – nagroda: Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Współpracownicy Sp. z o.o. – za Nalewkę Cztery Pory Roku
4. Wyposażenie sal restauracyjnych, barów, kawiarni, cukierni, lodziarni – nagroda: Duni Sales Poland Sp. z o.o. – za SERWETKI 40X40 CM DUNILIN®
5. Sprzęt, akcesoria i produkty dla cateringu – nagroda: M&K s.c. – za TARTĘ ŚLIWKOWĄ.

Więcej szczegółów dostępnych jest na www.eurogastro.com.pl