Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Cukier, otyłość i konsekwencje dla zdrowia w raporcie Ministerstwa Zdrowia

dodano , Redakcja AK

Gdyby ze sklepowych półek usunąć wszystkie produkty zawierające cukier, pozostałoby ich zaledwie 20%. I to właśnie ten ukryty cukier jest największym wrogiem naszej codziennej diety. Potwierdza to najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia (MZ) i NFZ pt. „Cukier, otyłość – konsekwencje”.

Raport został przedstawiony 21 lutego przez wiceprezesa NFZ Adama Niedzielskiego podczas konferencji Ministra Zdrowia. Wynika z niego, że spożycie cukru przez Polaków nieustannie rośnie. 10 lat temu było go w naszej diecie o 12 kg mniej (w ciągu roku). Raport analizuje, jaki wpływ na nasze zdrowie ma cukier dodawany do produktów spożywczych, które jemy na co dzień. Spożycie zwykłego, „czystego” cukru jest dużo mniejsze. Z tego powodu mogłoby się wydawać, że ograniczamy cukier, a tak nie jest – znacznie więcej przyjmujemy go np. w słodkich przekąskach, gotowych potrawach, jogurtach, napojach etc. Statystyczny Polak przyjmuje ok. 30 kg cukru ukrytego rocznie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że większość wysoko przetworzonych produktów spożywczych zawiera cukier.

Cukier = otyłość = choroby

Nadmierne spożywanie cukru prowadzi do otyłości i w konsekwencji do chorób z nią związanych - a co za tym idzie, również do zgonów. W Polsce ok. 1400 zgonów rocznie jest związanych z nadmiernym spożywaniem napojów słodzonych cukrem. Problem z prawidłową masą ciała pojawia się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży: 44% chłopców i 25% dziewcząt w Polsce ma nadwagę, a 13% polskich nastolatków i 5% nastolatek zmaga się z otyłością. Wśród dorosłych Polaków trzech na pięciu ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Coraz więcej Polaków choruje też na cukrzycę - jest to obecnie ponad 2,7 mln osób (o 600 tysięcy więcej niż w 2012 roku). Ogółem niepokojąco rosną koszty i liczba świadczeń medycznych udzielanych w przypadku chorób związanych z otyłością (np. nadciśnienia, zwyrodnieniowych chorób narządu ruchu, chorób wątroby).

Kampanie "Planuję Długie Życie" oraz "PracoDawca Zdrowia"

Eksperci szacują, że przy obecnym spożyciu cukru do 2025 r. aż 30% Polaków i 26% Polek będzie otyłych. Wzrośnie ryzyko nowotworów, chorób układu krążenia, wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jak zmienić ten stan rzeczy? Ministerstwo Zdrowia przygotowało ogólnopolską kampanię społeczną „Planuję Długie Życie”, która jest realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Akcja ma na celu poprawę wiedzy o postawach prozdrowotnych, dzięki którym można ograniczyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Ma zachęcać Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. W kampanię mają się włączyć pracodawcy, którzy umożliwią pracownikom zgłaszanie się na specjalistyczne kontrole do lekarza w ramach programu „PracoDawca Zdrowia".

Ewa Siuda-Szymanowska