Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Mistrz Branży na Gwiazdkę, czyli czekolada mistrzów, ferment w cukiernictwie i siła fińskiego piekarstwa

dodano , Redakcja AK

Poznaj sekrety sukcesu mistrza czekolady Michała Iwaniuka. Sprawdź receptury mistrzów z całego świata na świąteczne wypieki i desery z czekoladą. Stwórz własną tabliczkę "bean to bar", spróbuj trufli z kiszoną dynią, upiecz chleb korzenny i skosztuj fińskiego chleba... razem z grudniowym Mistrzem Branży!

W świątecznym wydaniu Mistrza Branży dużo piszemy o czekoladzie, bo i powodów jest wiele! Pierwszym jest rozmowa z pastry chefem Michałem Iwaniukiem (Czekolada Cafe), który jako drugi Polak w historii World Chocolate Masters przebił się do ścisłego finału konkursu, a jako pierwszy polski zawodnik wysoko zaszedł w głosowaniu publiczności na najlepszy eksponat czekoladowy WCM 2018. Z Michałem rozmawiamy nie tylko o jego występie podczas 3-dniowych czekoladowych igrzysk, ale też o tym, jak osiąga się mistrzostwo i co wspólnego ma z tym łamanie własnych zasad i codzienna rutyna. Według naszego Gościa najbliższa przyszłość należy do czekolady zindywidualizowanej, o niepowtarzalnym profilu smakowym, słowem – rzemieślniczej, bean to bar.

O tym, jak tworzyć rzemieślniczą czekoladę we własnej pracowni (przy użyciu melangera) i czy to może być biznes z przyszłością, przekonała się Aurora Czekoladowa w rozmowie z Agnieszką i Jankiem Woźniakami (Słodki Przystanek). Nasza dziennikarka zapytała również branżowych ekspertów, czy w Polsce mamy odpowiedni grunt do rozwoju manufaktur specjalizujących się w produkcji kraftowych czekolad i czy – na wzór rzemieślniczych browarów i lodziarni – właśnie zmierzamy do czekoladowej rewolucji?

Kolejny powód dobry dla czekolady to oczywiście święta Bożego Narodzenia. Czekolada bożonarodzeniowa, podobnie jak choinka, powinna przybrać odświętny wygląd. W najnowszym wydaniu podpowiadamy, jak wykreować wyjątkowe czekoladowe słodkości przy użyciu prostych sprzętów, akcesoriów i po jakie surowce warto sięgnąć. Natomiast zaproszeni mistrzowie prezentują autorskie pomysły na świąteczne receptury na wypieki i desery z czekoladą. Wśród nich są znakomici polscy i zagraniczni cukiernicy, pastry chefowie, a także uczestnicy World Chocolate Masters!

Skoro mowa o recepturach i poszukiwaniu inspiracji, to co powiecie na czekoladę z kiszonymi cytrusami czy trufle z kiszoną dynią? Ferment w Waszym myśleniu o cukiernictwie zasieje nasza autorka Ewa Siuda-Szymanowska. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Kępińskim oraz autorkami bloga Mead Ladies Kają Nowakowską, Małgorzatą Ruszkowską wprowadzi nas w świat emocjonujących eksperymentów i tworzenia nowatorskich smaków, gdzie prym wiodą kiszone warzywa i owoce.

Niemało twórczego fermentu i świeżego podejścia w produkcji piekarskiej i cukierniczej przynosi chłodna Finlandia. Przekonaliśmy się o tym w rozmowie z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, autorką najnowszej publikacji Tradycje kulinarne Finlandii. Czym może inspirować nordycka kuchnia, jakie wartości z Północy nabierają na znaczeniu właśnie teraz i co z tego mogą wyciągnąć dla siebie piekarze i cukiernicy w Polsce?

Swojej fascynacji fińskim piekarstwem nie ukrywa również dr inż. Henryk Piesiewicz. W swoim najnowszym tekście  Fińskie piekarstwo fuzja nowoczesnych trendów i tradycyjnych technologii autor daje obraz nie tylko współczesnego piekarstwa, jego zróżnicowania, ale również prezentuje piekarskie bogactwo Finlandii, która najczęściej kojarzy się z płaskimi bochenkami chleba żytniego.

 

W tym wydaniu także:

Zmiany szyte na miarędruga część wywiadu z Anną Lurje-Wawrzyniak i Maciejem Komorowskim, twórcami Managers Group MA. Tym razem sprawdzamy, jak nasi goście, doświadczeni menedżerowie, usprawniają pracę w piekarniach i cukierniach, jakie mają patenty na podnoszenie zysków i co z tym ma wspólnego budowanie silnej tożsamości firmy.

Mistrz piekarstwa Wiesław Kucia zachęca do kolejnej praktycznej lekcji piekarstwa i specjalnie na wydanie świąteczne proponuje genialny w smaku i mocno korzenny chleb, czyli gingerbread (nie mylić z piernikiem). Swój przepis na piekarską alternatywę świąteczną poprzedza kilkoma historycznymi ciekawostkami.

Najsłynniejszy syrop na świecie to oczywiście syrop klonowy, który wciąż inspiruje. Piotr Ławrowski zabiera nas w podróż z syropem klonowym, od momentu jego odkrycia, poprzez dopracowanie technologii wytwarzania, po szerokie zastosowanie syropu w przemyśle spożywczym, m.in. w czekoladach.

Paryskie impresje prosto z Salonu Czekolady i samego Paryża Michał Doroszkiewicz (Pastry Lab) przywiózł ciekawe spostrzeżenia i smaczki. Opowiada o tym, co króluje w czekoladzie w Europie i z jakimi nowinkami przyjechali do Paryża azjatyccy producenci czekolady. Wciągnie Was do paryskich cukierni, w których szukał inspiracji, i podzielił się osobistymi refleksjami o cukiernictwie w ogóle i w Polsce.

Zapraszamy do lektury świątecznego wydania Mistrza Branży w gwiazdorskiej obsadzie, z niezłymi tekstami i doskonałej oprawie graficznej!

 

 

SPIS TREŚCI

Rozmowa Mistrza Branży
Mistrz i czekolada – rozmowa z pastry chefem Michałem Iwaniukiem, laureatem World Chocolate Masters 2018
Wawerska współcześnie – rozmowa z Tomaszem Błaszczakiem, współwłaścicielem Piekarni Wawerska

Efektywne zarządzanie
Zmiany szyte na miarę, cz. II

Nie lada Czekolada
Raport o czekoladzie bean-to-bar, cz. I
Przerwa na czekoladę – rozmowa z Agnieszką i Jankiem Woźniakami ze Słodkiego Przystanku
Zdrowy czekoholik – rozmowa z Olgą Ivanovą
Kilka gramów masła kakaowego, odrobina barwnika i szczypta magii

Magia świąt, magia czekolady – receptury
Melodia adwentu – Leonardo di Carlo
Praliny kawowo-cynamonowe – Elias Laderach
Świąteczna szarlotka czekoladowa – Florent Cheveau
Tort brownie z pomarańczowo-orzechową nutą – Michał Iwaniuk
Czekoladowe ciasto z pigwą – Jurgen Baert
Brazylijskie Buche de Noel – Diego Lozano
Entremet Irlande – kruche ciasto sablee breton z kawą – Sławomir Korczak
Tort czekoladowy z musem czekoladowo-imbirowym, z galaretką z owoców kumkwata – Michał Doroszkiewicz
Rolada bożonarodzeniowa – czerwony las – Konrad Tota
Black Santa Claus – Maciej Wiśniewski
Pralina karmel czerwone jabłuszko z cynamonem – Katarzyna Joanna Wrzesińska
Ciasto czekoladowe z kardamonem – Samar Khanafer
Trufle czekoladowe z kiszoną dynią, kajmakiem i konopiami – Michał Kępiński

Receptury świąteczne firm
Ciastka świąteczne
Ciasto pomarańczowe
Kostka piernikowa z powidłami

Kulisy produkcji
Zasmakuj w wielkiej uczcie – promocja najnowszej książki szefa kuchni Roberta Sowy
Ferment w cukiernictwie
Kulinarny front z Północy – rozmowa z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, autorką książki Tradycje kulinarne Finlandii
Piekarstwo fińskie – fuzja nowoczesnych trendów i tradycyjnych technologii
Szkoła piekarstwa Wiesława Kuci, lekcja 7. Gingerbread, czyli chleb korzenny
Centrum techniki i technologii MIWE LBC już otwarte
Formy i zestawy form wypiekowych
Najsłynniejszy syrop na świecie

Flash News
m.in.:
Paryskie impresje
Nowa odsłona Targów branżowych  BMS-G
Przyszłość czekolady po szwajcarsku – wyniki World Chocolate Masters 2018
Arena pełna branżowych atrakcji (targi Savpol 2018)
Polskie cukiernictwo na wagę złota w Luksemburgu

 

Drodzy Czytelnicy
Minął już rok odkąd rozpoczęliśmy w ramach promocji udostępnianie pełnych wydań Mistrza Branży w formie PDF oraz ISSUU. W tym czasie zdążyliście poznać Nas, nasz magazyn i jego tematykę. Dziękujemy za zainteresowanie i wszystkie opinie na jego temat. Co nas bardzo cieszy, prawie wszystkie bardzo pochlebne. Postrzegacie Mistrza jako pomocny poradnik dla prowadzenia swojego biznesu i jedno z najważniejszych, a często jedyne, źródło informacji na temat branży. W przyszłym roku szykujemy dla Was pewne zmiany, mające na celu lepsze dotarcie i więcej praktycznych porad dla małych firm.

Numer grudniowy jest ostatnim udostępnianym w całości. Zapraszamy do zakupu prenumeratyDo końca 2019 roku w cenie 199 zł + prezent. 

 

Zobacz online numer grudniowy lub pobierz AKTUALNY PDF>>

 

 
 

ZAMÓW PRENUMERATĘ
WERSJI DRUKOWANEJ

Jeszcze do końca grudnia 199 zł brutto
więcej informacji o prenumeracie >>