Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego przystępuje do Stowarzyszenia Polska Ekologia.

dodano , Redakcja AU

Stowarzyszenie Polska Ekologia rośnie w siłę. Podobnie jak sektor eko pieczywa. Dzięki współpracy z Zakładem Badawczym Przemysłu Piekarskiego już wkrótce dostępne będą szkolenia, które polepszą jakość chleba polskich piekarni.

Zapowiada się ciekawa współpraca, która wniesie korzystne zmiany w polskiej branży piekarskiej. Stowarzyszenie Polska Ekologia łączy siły z Zakładem Badawczym Przemysłu Piekarskiego i Instytutem Dr. Józefa Sadkiewicza. Jako nowy członek wspierający.

Już niebawem Piekarnia w Instytucie Sadkiewicza w Bydgoszczy będzie mieć również certyfikat ekologiczny. W IV kwartale 2018 r. pojawi się także oferta z szkoleniami dla piekarń, które zdecydują się produkować oprócz pieczywa konwencjonalnego również to z certyfikatem ekologicznym. Inicjatywa Czesława Meusa i Józefa Sadkiewicza ma na celu poprawę jakości chleba, bułek, ale też ciast i słodkości. Chcą przypomnieć polskim konsumentom smak prawdziwego chleba i przekonać piekarzy, że korzystanie z tradycyjnych technik, robienie chleba od podstaw nie jest tak czasochłonne.

Pomysłodawcy będą starać się zwrócić uwagę piekarzy na jakość wypiekową mąk ekologicznych, wyjaśnienie im, że współpraca z fachowcami od technologii wypieków z mąk ekologicznych i używania zakwasu bio będzie dla nich atutem w walce z producentami pieczywa przemysłowego z mieszanek. To wymaga oczywiście, by piekarnie wyposażyć w dodatkowe urządzenia, ale - jak zapewniają organizatorzy - nie są to koszty, na które by nie było stać większość piekarni. W bydgoskim Instytucie będą prowadzone kursy, szkolenia, warsztaty z pełną informacją:

- jak produkować pieczywo ekologiczne,
- gdzie zdobywać surowce najtaniej,
- pomóc w przygotowaniu dokumentacji dotyczącej certyfikacji ekologicznej.

Szkolenia będą obejmować towaroznawstwo (surowce eko), technologię produkcji, receptury.

Na współpracy skorzystają też producenci eko mąk – zostanie im udzielona pomoc w oznakowaniu jakościowym mąk, tak żeby określić wartość wypiekową dla piekarzy.