Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Poświęcenie sztandaru SRP RP na Jasnej Górze

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Po 22 latach Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP doczekało się własnego sztandaru. 24 czerwca br. na Jasnej Górze podczas Mszy Świętej nastąpiła uroczystość poświęcenia, która przejdzie do historii Stowarzyszenia i polskiego piekarstwa rzemieślniczego.

Po godz. 12.00, w czasie Mszy Świętej na Jasnej Górze pod przewodnictwem księdza biskupa Józefa Kupnego nastąpiła najważniejsza dla wielu piekarzy chwila - uroczyste poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. Na ten moment członkowie SRP RP czekali 22 lata, czyli od chwili założenia Stowarzyszenia w 1990 r. W poczcie sztandarowym pojawili się: honorowy prezes SRP RP Andrzej Szydłowski, wiceprezes SRP RP Lech Jędryka oraz Aleksander Dolczewski, członek Wielkopolskiego Koła Regionalnego SRP.

Andrzej Szydłowski, Lech Jędryka oraz Aleksander Dolczewski nie ukrywali dumy asystując sztandarowi, który w tym dniu wyróżniał się spośród wszystkich zebranych na Jasnej Górze. Piękny, nowy, ręcznie haftowany sztandar z wizerunkiem patronów piekarzy św. Anny i św. Klemensa po jednej stronie, po drugiej – ze znakiem Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP górował przy ołtarzu na Jasnej Górze. Jak zapewniają przedstawiciele SRP RP, od teraz sztandar będzie godnie reprezentować polskie piekarstwo rzemieślnicze.

 

Śląscy rzemieślnicy piekarstwa z okazji poświecenia sztandaru SRP RP przyozdobili ołtarz na Jasnej Górze w to, co jest najważniejsze dla każdego piekarza – w najróżniejsze bochenki chleba, które zostały  artystycznie udekorowane z ciasta martwego, oraz drobne pieczywo. Nad całością wykonania czuwali Lech Jędryka (Piekarnia-Cukiernia z Częstochowy), Czesław Kierat (firma Roker z Zabrza), Tadeusz Bączkowicz (Piekarnia-Cukiernia T. Bączkowicz z Radzionkowa), Krystian Szkółka (Gempe Produkcja Pieczywa z Imielina). Warto dodać, że koncepcję przyozdobienia ołtarza przygotowała Edyta Jędryka.

Po Mszy Świętej nastąpiło przejście ze sztandarami przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, które kończyło program uroczystości związanych z 31. Ogólnopolską Pielgrzymką Rzemiosła Polskiego. W tym roku organizatorem Pielgrzymki była Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.