Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Pora na niebieski chleb?

dodano , Redakcja PS

Chociaż uprawiana od tysięcy lat niebieska kukurydza znana jest głównie w Ameryce, współcześnie zyskuje na popularności również w Europie. Dlaczego? Swoje pięć minut zawdzięcza nie tylko lepszym niż w żółtej kukurydzy właściwościom prozdrowotnym oraz przyjemnemu smakowi, ale także… nietypowej barwie.

Zastosowanie mąki kukurydzianej z ziaren Hopi sprawia, że klasyczne wypieki, zarówno słodkie, jak i wytrwane, zyskują nowe, fioletowo-niebieskie oblicze.

Niebieska kukurydza Hopi jest całkowicie naturalną odmianą kukurydzy krzemiennej, nazywanej również twardą, szklistą czy zwyczajną. Najstarsze ślady jej uprawy na terenie obecnego Meksyku datowane są na ok. 5 tys. lat przed naszą erą. Mimo upływu czasu, do dziś mąka z jej ziaren stanowi ważny składnik w kuchni meksykańskiej, w której wykorzystuje się ją do przygotowania placków, np. tlacoyo i tortilli, a także w daniach plemienia Indian Hopi, którzy robią z niej pieczywo piki. Jest ona również powszechnie używana w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie wypieka się z niej niebieski chleb kukurydziany.

 

Ważna nixtamilizacja
Niebieski kolor kukurydza Hopi zawdzięcza zawartości antocyjanów, czyli naturalnych barwników pochodzenia roślinnego. Wyjątkowa jest jednak nie tylko jej barwa, bowiem roślina ta odznacza się wyższą zawartością antyoksydantów (zapobiegających starzeniu się organizmu i powstawania komórek nowotworowych) niż żółte odmiany kukurydzy. Podczas produkcji mąki z jej ziaren wykorzystuje się znany przed wiekami proces nixtamilizacji, tj. ziarna przed mieleniem najpierw są moczone w gorącej wodzie z wapnem. Dzięki temu staje się bogatym źródłem naturalnego wapnia, ziarna są łatwiej trawione, a zawarte w niej składniki odżywcze, m.in. białko czy niacyna (witamina B3) są lepiej przyswajalne przez organizm człowieka.

Niebieskie pieczywo
Jak wykorzystać mąkę nixtamilizowaną w piekarstwie czy cukiernictwie? Można stworzyć z niej bezglutenowy niebieski chleb kukurydziany, którzy bardzo popularny jest w Stanach Zjednoczonych pod nazwą blue corn bread. Ze względu na przyciągającą wzrok klientów oraz bardzo modną w 2018 roku barwę (od błękitu, przez niebiesko-zielony, po fiolet czy nawet granat) oraz słodki smak coraz chętniej stosuje się ją także do wypieku słodkości, np. muffinków, ciast czy baz tortów. Wzorem Meksykan można z niej przygotowywać również wytrwane niebieskie tortille czy swojskie słodkie naleśniki.