Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Francja, Holandia i Tajwan – światowa elita piekarska 2018

dodano , Redakcja AK

3-5 lutego br. podczas międzynarodowych targów Europain w Paryżu odbyły się mistrzostwa piekarzy – Masters de la Boulangerie, organizowane przez firmę Lesaffre. Trzech kolejnych piekarzy – artystów, wizjonerów, mistrzów w swoim fachu – dołączyło do elitarnej grupy 6 zdobywców tytułu World Master Baker.

Dotychczasowymi mistrzami konkursu (z 2010 i 2014 r.) są: Pao-Chun Wu (Tajwan), Thomas Planchot (Francja), François Brandt (Holandia), Yuki Nagata (Japonia), Hankan Johansson (Szwecja), Antoine Robillard (Francja).

Mistrzostwa rozegrały się w trzech kategoriach: wykwintne wypieki, pieczywo o podwyższonej wartości odżywczej oraz pieczywo artystyczne. W pierwszej kategorii zwyciężyła pierwsza w historii mistrzostw kobieta, Déborah Ott z Francji. Déborah dała się poznać w 2008 r., zdobywając tytuł najlepszego młodego piekarza w kraju (Best Young Baker). Jej prace podnosi się do rangi haute couture w dziedzinie piekarstwa. Tytuł w drugiej kategorii wywalczył Holender Peter Bienefelt pochodzący z piątego pokolenia piekarskiej rodziny, który w 2015 r. wygrał drużynowy konkurs Louis Lesaffre Cup Europe. Zwycięstwo w trzeciej kategorii należało do Peng-Chieh Wanga z Tajwanu, wytrwale dążącego do doskonałości piekarza, którego praca nosiła tytuł „tajwańska sztuka ludowa”.

Na mistrzostwa Masters de la Boulangerie złożył się trzy intensywne dni pełne wyzwań. W każdej z kategorii rozgrywane były konkurencje Bake & Dine (gdzie pieczywo miało stać się pełnoprawną, zachwycającą częścią posiłku, a nie tylko dodatkiem) oraz Creation & Innovation (gdzie liczyły się: wizja, wyobraźnia, innowacyjność). Uczestnicy zaskakiwali i zachwycali jury swoimi pracami. Peng-Chieh Wang odtworzył ważną w tajwańskiej sztuce ludowej postać generała, nadając wypiekowi smaki i aromaty kojarzące się z Tajwanem: liczi, róży, suszonej śliwki, kwiatów. Déborah Ott stworzyła „lodową piekarnię” – kruche rożki wypełnione rabarbarem, z jabłkowymi płatkami, zwieńczone rabarbarowym syropem oraz Paryżanki – kobiece torsy w koronkach wypełnione kremem z marakui. Z kolei Holender Peter Bienefelt zaintrygował pieczywem o wielu smakach, które uzupełni każdy stół!

 

Osman Gündüz z Turcji zaprezentował „Sułtana chlebów”: pieczywo o wysokiej wartości odżywczej, bazujące na naturalnych cukrach i tłuszczach z owoców i orzechów, ozdobione tradycyjnymi tureckimi wzorami. Anna Gribanova z Rosji pokazała nowoczesną, artystyczną odsłonę tradycyjnego prostego dania, tworząc pieczywo z nadzieniem z wołowiną, ziemniakami i cebulą. Amerykanin Jeffrey De Leon wrócił do smaku dzieciństwa – s’more – zamykając go w ciekawej w formie brioszce.

Prawdziwa feeria kolorów i smaków pojawiła się w kategorii pieczywa artystycznego, w której uczestnicy inspirowali się swoją historią i kulturą. Stąd takie prace, jak np. „Bostońska herbatka – narodziny narodu”, chiński „wiosenny festiwal” czy brazylijska „Festa do Senhor do Bonfilm”.

Konkurs wymaga od uczestników nie tylko oryginalności, innowacyjności i ponadprzeciętnej sprawności technicznej. Tytuł World Master Baker zobowiązuje do nieustannego doskonalenia się, przekazywania wiedzy innym oraz tworzenia przyszłej wizji piekarstwa i współuczestniczenia w jego ewolucji.

 

Ewa Siuda-Szymańska

zdjęcia: Clémentine BEJAT & Sabine SERRAD

GALERIA ZDJĘĆ