Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Rogal z makiem i certyfikatem

dodano , Redakcja AU

Co prawda najwięcej rogali świętomarcińskich zjadanych jest 11 listopada, ale w tym roku w centrum uwagi były one również 3 listopada. Nie tylko ze względu na to, że przyznane zostały certyfikaty z prawem do wytwarzania ich jako produktu regionalnego. Poznański rogal doczekał się też swojej podobizny na znaczku pocztowym!

3 listopada to dzień szczególny dla tych piekarzy i cukierników, którzy pieką słynne poznańskie rogale z białym makiem. Choć wielu się tym zajmuje, nie każdy otrzymuje certyfikat z potwierdzeniem autentyczności wyrobu. Ten musi spełniać odpowiednie kryteria, takie jak właściwe wymiary, jakość składników itp. W tym dniu Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Urzędem Miasta Poznania podczas oficjalnej uroczystości wręczył „Potwierdzenie prawa do wytwarzania produktu regionalnego – Rogala Świętomarcińskiego” zakwalifikowanym piekarniom i cukierniom.

 


W tym roku 105 podmiotów uzyskało zgodę na produkcję słodkiego symbolu Poznania. Zgodnie z tradycją po wręczeniu „Potwierdzeń” zaproszeni goście częstowali mieszkańców miasta na al. Niepodległości rogalami świętomarcińskimi.

Wśród tych gości znaleźli się: zastępca dyrektora gabinetu prezydenta – Patryk Pawełczak, Mirosława Mruk – wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, a także prezes WIR Jerzy Bartnik, wiceprezesi WIR – Stanisław Marczak i Antoni Odzimek oraz dyrektor izby Tomasz Wika.

 


W tym roku rogal z białym makiem wylądował nie tylko w dłoniach swoich wielbicieli, ale też na… znaczku pocztowym! Wszystko za sprawą akcji Poczty Polskiej, która włączyła się w jego promocję. Podczas uroczystości wręczenia potwierdzeń nastąpiło oficjalne wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego z serii „Polskie Produkty Regionalne” oraz okolicznościowej koperty z wizerunkiem rogala świętomarcińskiego.

– Rogal jest bardzo atrakcyjny wizualnie, można go ładnie przedstawić na znaczku. A poza tym warto promować Poznań i Wielkopolskę. Zwłaszcza obchody 11 listopada, które są tu tak różne od tych w innych polskich miastach – mówiła podczas certyfikacji i odsłonięcia znaczka Ewa Anna Zych, dyrektor biura filatelistyki Poczty Polskiej.

 


Z ramienia Poczty Polskiej na uroczystość przybyli również: Ewa Anna Zych – dyrektor biura filatelistyki i Leszek Gawarecki – dyrektor regionu sieci Poznań.

Co prawda 11 listopada już za nami, ale na prawdziwy głód autentyczny rogal zawsze pomaga!