Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Lody. Biała czekolada z kwiatem pomarańczy i sorbetem malina-pomarańcza

dodano , Receptury gości, materiał promocyjny

autor: Paweł Petrykowski

Do przygotowania deseru potrzeb­ne będą dwie formy sylikonowe: jedna w kształcie kuli i druga w kształcie jajka. Wypełniamy kulę z sylikonu sorbetem malina-poma­rańcza. Formę w kształcie jajka wy-pełniamy do połowy lodami z bia­łej czekolady i umieszczamy w niej zamrożoną kulkę malina-pomarań­cza. Pozostałą część wypełniamy lodami z białej czekolady. Po za­mrożeniu i wyciągnięciu z formy pokrywamy zamszem z czekolady.

Biała czekolada z kwiatem pomarańczy
185 g białej czekolady
10 g masła
26 g śmietanki 36%
655 g mleka 3,2%
50 g kwiatu pomarańczy
40 g dekstrozy
50 g odtłuszczonego mleka w proszku
30 g cukru
5 g stabilizatora

Mleko i śmietankę podgrzewamy do 60°C. Dodajemy kwiaty pomarańczy i odstawiamy do lodówki na 24 h. Po tym czasie przecedzamy i dodajemy pozostałe składniki, oprócz czekolady, podgrzewając do temperatury 85oC. Do gorącej bazy dodajemy białą czekoladę. Miksujemy i wlewamy masę do frezera.Sorbet malina-pomarańcza
400 g puree z malin
185 g soku z pomarańczy
200 g wody
160 g cukru
50 g dekstrozy
5 g pektyny
20 g soku z cytryny

Do wody wsypujemy wszystkie suche składniki. Mieszamy i gotujemy. Po zagotowaniu dodajemy maliny i sok z pomarańczy. Znowu mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Całość miksujemy, masę wlewamy do frezera.

Paweł Petrykowski – mistrz Polski w lodziarstwie z 2015 r., który reprezentował Polskę w Coppa del Mondo della Gelateria2016; właściciel Lodziarni Petrykowska w Koszalinie oraz ambasador marki Callebaut w Polsce. Z wykształceniaekonomista, lodziarz z wyboru. Pasjonat poszukujący nowych połączeń smakowych, którymi pragniezainspirować swoich odbiorców.