Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Podatek handlowy ominie małe i średnie sklepy

dodano , Redakcja PS

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersje podatku od handlu detalicznego. Wynika z niej, że nawet średnie sklepy nie muszą się obawiać nowej daniny. Kwota wolna ma wynieść 17 mln zł miesięcznie, czyli 204 mln zł rocznie.

To kolejna propozycja przepisów, których celem jest opodatkowanie dużych sieci detalicznych. Nie wiadomo, czy będzie to ostatnia wersja. Ostatnio pojawiały się informacje, że może być więcej niż jedna propozycja ustawy.

Stawki 0,8% i 1,4%
Najnowszą zaprezentowało Ministerstwo Finansów. Wynika z niej, że podatek będą opłacały sklepy o obrotach przekraczających 17 mln zł miesięcznie. Tu warto dodać, że kwota ta będzie liczona bez VAT, ale także nie będzie obejmować sprzedaży na rzecz przedsiębiorców. To znaczy, że nawet duże sieci, o ile sprzedają na rzecz przedsiębiorców, mogą uniknąć płacenia podatku.

Pierwsza stawka ma wynieść 0,8%. Będzie obejmować podmioty, których przychody wynoszą od 17 do 170 mln zł miesięcznie. Druga stawka, wg której podatek zapłacą podmioty o przychodach przekraczających 170 mln zł miesięcznie, to 1,4%. Konstrukcja podatku będzie zbliżona do sposobu naliczania daniny w PIT, czyli 1,4% będzie obejmować jedynie kwotę przychodów ponad 170 mln zł miesięcznie.

Paliwa do celów opałowych zwolnione
W najnowszym projekcie nie wspomina się o różnicowaniu podatku w zależności od dnia tygodnia (w pierwotnym sprzedaż w weekend miała być objęta wyższą stawką). Pojawiają się za to wyłączenia, których nie było wcześniej. I tak z podatku ma być wyłączona m.in. sprzedaż gazu (zarówno rozprowadzanego sieciami dystrybucyjnymi, jak i oferowanego w butlach), węgla kamiennego i innych paliw stałych, a także oleju napędowego, używanego do celów opałowych.
Zwolnienie ma objąć również leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Również towary, zbywane w ramach świadczenia usług gastronomicznych, z podatku będą zwolnione.

Podatek będzie kosztem podatkowym
W informacji przedstawionej przez resort finansów nie wspomina się nic o opodatkowaniu handlu internetowego. Z drugiej strony jednak definicja, zaprezentowana przez resort, mówi o objęciu daniną sprzedaży na rzecz konsumenta, w czym oczywiście zawiera się handel internetowy.

Podatek od handlu, zapłacony przez sklep, ma być kosztem podatkowym przy wyliczaniu CIT. To oznacza, że ci, którzy zapłacą podatek od handlu, będą obciążeni mniejszą daniną dochodową.

Marek Siudaj, Tax Care