Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Planowanie produkcji w Systemie CSB

dodano , csb system, materiał promocyjny

Produkcja obejmuje kilka obszarów, których optymalna organizacja oraz pełna integracja pozwala na osiąganie założonych celów. Punktem wyjścia dla każdego zakładu produkcyjnego są oczywiście receptury, ich warianty, kalkulacje i optymalizacja.

Zapewnienie prawidłowych procesów produkcyjnych wymaga precyzyjnego planowania, realizacji (rejestracji) oraz szczegółowego rozliczenia produkcji (w powiązaniu z gospodarką magazynową).  Do dziennego planowania na wydziałach produkcyjnych niezbędne jest narzędzie, które pozwoli na uwzględnianie czynników wpływających na ów proces. Oprócz podstawowego zapotrzebowania na materiały trzeba uwzględ­nić możliwości parku maszynowego oraz dostępność materiałów i surowców.

Baza danych w planowaniu
Z najprostszym sposobem planowania ma­my do czynienia w sytuacji, gdy produkcja odbywa się wyłącznie w oparciu o zamó­wienia klientów. W takim przypadku po­przez naciśnięcie klawisza system generuje odpowiednie zlecenia produkcyjne realizo­wane następnie na poszczególnych wydzia­łach produkcyjnych. Oczywiście wszyst­ko dzieje się pod nadzorem planisty, który może ingerować w przygotowane zlecenia produkcyjne. W przypadku gdy produkcja rozpoczyna się jeszcze przed zarejestrowaniem wszystkich zamówień, niezbędne jest narzędzie do pla­nowania produkcji w kontekście przewidy­wanych zamówień klientów, bowiem okre­ślanie zapotrzebowania nie opiera się tylko na podstawie przyjętych zamówień, ale również danych z planowania sprzedaży. Łączne zapotrzebowanie na produkty goto­we, a tym samym plan produkcji, wyliczany jest na podstawie aktualnego stanu maga­zynowego, stanu minimalnego, zamówień sprzedaży oraz planu sprzedaży. Ważną rolę odgrywa również możliwość sięgania do danych historycznych i uwzględniania ich w modelu planowania (wielkość sprze­daży w święta, tłusty czwartek, komunie etc.). Wielostopniowe planowanie produk­cji uwzględnia różny czas produkcji dla danego asortymentu i czas przezbrojenia maszyn (czynniki przedłużające proces produkcyjny). Elastyczne narzędzie do pla­nowania pozwala na konfigurowanie do­wolnych procedur oraz trwałe zapisywanie tych konfiguracji w bazie danych.



Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli wybierze się datę produkcji, wydział produkcji, maszynę i asortyment jako po­ziomy (kryteria) sortowania, to w oknie sum i zapotrzebowania można natych­miast odczytać, jakie zostało zaplanowa­ne ilościowe obciążenie, czas produkcji itd. na dzień, wydział, maszynę lub zlecenie, względnie jakie jest zapotrzebowanie na materiały i surowce oraz pokrycie na po­szczególnych poziomach. Aby usprawnić proces planowania pro­dukcji większej liczby asortymentu, sy­stem oferuje m.in. wsadowe przejmo­wanie propozycji ilości produkcyjnych, określanie optymalnych wielkości wsadów. Potwierdzenie zakończenia planowania po­woduje automatyczne przekazanie danych do modułów Systemu CSB. Mogą to być zlecenia produkcyjne, zlecenia na wydziały etykietowania towarów, logistyczne zlece­nia przesunięć międzymagazynowych lub zlecenia zaopatrzeniowe na produkcję zle­coną lub zakup potrzebnych materiałów i surowców. Wygenerowane i bezpośrednio zapisane w systemie wyniki planowania (ilości zle­ceń, czas i data zleceń, obłożenie maszyn, zapotrzebowanie na surowce i materiały, personel) są bezpośrednio dostępne w sy­stemie i mogą być uwzględnione w dal­szych czynnościach planowania.

System kontroluje i informuje użytkownika
o ewentualnych skutkach zatwierdzonych pla­nów. Jeśli zaplanowane działania prowadzą do niedoborów zasobów, to planista otrzymu­je pełną informację o ich wielkości, a następ­nie może samodzielnie dokonać koniecznych modyfikacji. Wsparciem są również graficzne narzędzia optymalizacji. Na ekranie monitora są wizualizowane zlecenia razem ze wszyst­kimi wariantami produkcyjnymi, dzięki cze­mu użytkownik ma możliwość wygenerowa­nia optymalnej propozycji przy uwzględnieniu wszystkich wariantów produkcji zdefiniowa­nych w danych bazowych. Na podstawie zdefiniowanych warunków i za­pisanych danych system może sam wygene­rować propozycje, które są następnie potwier­dzane lub weryfikowane przez planistę. Takie działanie ma zastosowanie najczęściej w sy­tuacjach, kiedy pewne priorytety lub warunki nie dają się zapisać w ramach danych bazo­wych planowania. Algorytm ten wykorzystuje szereg parametrów optymalizacyjnych, któ­rym można nadać różne priorytety (najkrót­szy czas procesu, najwcześniejszy możliwy czas startu, optymalizacja czasu przezbroje­nia, najszybszy możliwy czas zakończenia). Narzędzie do planowania produkcji działa skutecznie tylko wtedy, kiedy ma bezpośred­ni dostęp do wszystkich niezbędnych z punk­tu widzenia planowania danych. Tworzenie i wdrażanie w pełni zintegrowanych rozwią­zań IT umożliwiających takie planowanie musi być wsparte gruntowną wiedzą o tech­nologii i procesach produkcyjnych. Oprogra­mowanie CSB-System oferuje specyficzne dla branży piekarskiej i cukierniczej rozwiązania oraz funkcje, pozwalając skutecznie i precy­zyjnie planować produkcję już w standardzie oprogramowania.

Adam Steć