Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Panierka czy bułka tarta?

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

Paniery z dodatkami smakowymi w postaci papryki są opodatkowane niższą stawką VAT, tak samo jak czysta bułka tarta. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z organami podatkowymi, że produkt typu panier ma być opodatkowany podstawową 22-proc. Stawką VAT (obecnie 23-proc.)

Sędzia Janusz Zubrzycki podkreślił, że skoro z opinii biegłych i ekspertyz naukowych (m.in. z Instytutu Żywności i Żywienia) wynika, że panier i bułka tarta są tożsamymi produktami to nie ma powodów, aby różnicować stawki podatkowe. Biegli w dołączonej do akt sprawy opinii charakteryzując panier i jego proces produkcji, używali cały czas pojęcia bułka tarta.

Tak więc produkt składający się niemal w 100% z bułki tartej z domieszkami papryczki czy kurkumy pozostaje bułką tartą. Ponadto technologia wytwarzania tych dwóch produktów jest identyczna.

Dyrektor izby skarbowej stał na stanowisku, że panier i bułka tarta to różne produkty. Według niego panierem może być nie tylko zmodyfikowana bułka tarta, ale np. sezam, słonecznik czy inne ziarna. A w wyniku wprowadzenia do surowca bazowego – bułki tartej – dodatków takich jak papryka i kurkuma, nastąpiły zmiany smakowe i kolorystyczne bułki tartej. Tym samym jest to inny produkt, a spółdzielnia, która produkuje taki panier, sprzedaje go przecież pod inną nazwą niż bułka tarta.

Zgodnie z obecnymi przepisami VAT niższą 7% (obecnie 8%) stawką VAT opodatkowane są pozostałe piekarskie i ciastkarskie wyroby suche lub konserwowane – chleb przaśny (maca), opłatki sakralne i podobne produkty oraz bułka tarta.

Wyrok jest prawomocny.

Wyrok NSA z 19 kwietnia 2012 r. (I FSK 1122/11)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zgodnie z informacjami pozyskanymi od rzecznika Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzeczenie zostało uchylone i skierowane do ponownego rozpatrzenia do WSA w Bydgoszczy. Ponowne rozpatrzenie sprawy odbędzie się w terminie 30 dni od wyroku z 19 kwietnia 2012 r.