Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Stres kontra wymarzony urlop

dodano , Redakcja MH, materiał promocyjny

"Muszę odpocząć. Za wszelką cenę. To moja ostatnia szansa!" - pamiętasz ten dramatyczny monolog Adasia Miauczyńskiego z "Dnia świra"? Niestety, upragniony wypoczynek nad Bałtykiem okazał się pasmem horrorów. Najpierw hałaśliwe współtowarzyszki podróży, potem kłócąca się para, natarczywa mewa, szczekający pies...

Stres jest wiernym towarzyszem właściwie każdego pracownika. W dużej mierze od nas samych zależy, czy nauczymy się odpowiednio na niego reagować. Stres w pracy powstaje, gdy osoby pracujące, pracownicy i pracodawcy, odczuwają dyskomfort psychiczny dot. warunków i wymagań pracy w sytuacji, gdy warunki i wymagania te przekraczają  możliwości poradzenia sobie z nimi w danym momencie. Stres związany z pracą nie jest chorobą. Jest ludzką reakcją na wymagania stawiane przez pracę. Jednak gdy stres jest duży lub utrzymuje się długo może prowadzić do różnego rodzaju chorób.

Umiejętnie radzenie sobie ze stresem, kontrolowanie emocji, odreagowanie napięć i sprawne funkcjonowanie, pomimo odczuwanych skutków stresu, to podstawa naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego niezwykle ważne jest, by uświadomić sobie, że życie jest ciągłą koniecznością radzenia sobie ze stresem, stresorem może być bowiem każda zmiana i każde ważniejsze wydarzenie. Cenne jest więc zdobycie takiej umiejętności reagowania na stresujące nas bodźce, by ostatecznie nie zrobić sobie krzywdy. Psychologowie przekonują, że właśnie ta umiejętność w dużej mierze decyduje o udanym i szczęśliwym życiu.

Bardzo ważną rolę w walce ze stresem odgrywa wypoczynek. Przynajmniej dwa razy w roku wyjedź więc na dwutygodniowe urlopy. Jednak to, czy uda Ci się odpocząć, w ogromnej mierze zależy od miejsca gdzie wypoczywasz, warunków w jakich przebywasz i całej gamy bodźców zewnętrznych, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Najważniejsze, żeby nie spędzać czasu z osobami, które nie potrafią przestać mówić o pracy. Trzeba dać szansę organizmowi na wypoczynek i regenerację. Tylko w ten sposób można nabrać dystansu do wielu spraw, zmniejszyć uczucie napięcia i odzyskać energię, dzięki której będziemy realizować nasze plany, cele i realizować nasze marzenia.

A ile ludzi na świecie tyle gustów, różnych pragnień i pomysłów na dotknięcie tych marzeń. Dlatego wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, spróbujemy przybliżyć parę wakacyjnych propozycji.

Zacznijmy może od tradycyjnych i sprawdzonych kierunków, które nieustannie cieszą się powodzeniem. Naszą podróż rozpoczniemy od Grecji. Ze swymi ponad stu sześćdziesięcioma zamieszkanymi wyspami i terytorium rozciągającym się od Morza Śródziemnego po Bałkany, Grecja ma do zaoferowania tyle, że na jej dokładne zwiedzenie nie starczyłaby nawet wielomiesięczna wyprawa.

Megalonissos, czyli Wielka Wyspa  - tak Grecy nazywają Kretę. Co czyni ją tak wyjątkową? Trudno wyobrazić sobie Kretę bez jej dumnych mieszkańców, jednocześnie otwartych i gościnnych. Kreta to piękno przyrody, niezwykła różnorodność plaż i krajobrazów oraz wielokulturowa i burzliwa historia, której nawet najodleglejsze ślady zachowały się do dziś. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: plaże od piaszczystych przez żwirowe po kamieniste; szerokie i ciągnące się bez końca, albo wąskie, malowniczo wciśnięte między skaliste wybrzeża, zatłoczone i odcięte od świata. Na miłośników pieszych wędrówek czekają piękne pasma górskie, głębokie wąwozy i legendarne groty. Kto pragnie poczuć ducha historii, powinien odwiedzić miejsca wykopalisk archeologicznych, starożytne pałace, potężne weneckie twierdze, tureckie meczety i bizantyjskie kościoły zdobione pięknymi freskami, rozsiane po całej wyspie. Wyśmienita kuchnia kreteńska jest pełna świeżych ziół, warzyw, ryb, mięs i owoców morza, przyrządzanych na setki sposobów. Warto skosztować tutejszych win, np. nietypowej w smaku żywicznej Retsiny czy mocnej lokalnej wódki o nazwie rakija. Urodą Krety zachwycał się Homer, najsłynniejszy poeta grecki. Tutaj narodził się najpotężniejszy z greckich bogów Zeus, tu powstała cywilizacja minojska, która miała ogromny wpływ na cały starożytny świat.
Polecamy wypoczynek niedaleko Chani, w niewielkim Kolymbari. To spokojne miasteczko zachowało tradycyjny kreteński charakter. Jest tu małe centrum ze sklepami, kafejkami, tawernami i port rybacki. Miejscowość słynie z doskonałych restauracji rybnych. Dzięki regularnym połączeniom lokalnymi autobusami łatwo dostępne są większe kurorty jak Platanos, Agia Marina i Chania.

Po długiej wędrówce nabrałeś ochoty na kąpiel? A może trochę sportów wodnych?
Zapraszam więc do mekki windsurfingowców – do Prasonissi gdzie zawsze panują idealne warunki dla miłośników tego sportu. Prasonissi znajduje się na największej wyspie archipelagu Dodekanez – Rodos. W czasach antycznych patronował jej bóg słońca Helios, stąd często nazywana jest Wyspą Słońca. Starożytni uczcili swego boga, stawiając mu u wejścia do portu ogromny pomnik, który jako Kolos Rodyjski został zaliczony w poczet siedmiu cudów świata starożytnego. W średniowieczu wyspą rządzili rycerze zakonu joanitów, którzy pozostawili po sobie ogromne warowne twierdze. Jedną z nich jest stare miasto w stolicy, które dzięki unikalnej zabudowie jest atrakcją na skalę światową. Wspaniałym zabytkiem jest też twierdza kawalerów rodyjskich w Lindos. Wybierając się na Rodos, nie można nie ulec czarowi wspaniałych zatok i plaż.

Podczas pobytu na tej przepięknej wyspie trudno odmówić sobie wizyty w oddalonej o 18 km od wybrzeża wyspy jakże odmiennej kulturowo i krajobrazowo Turcji. Zaledwie w ciągu 45 minut dotrzecie Państwo wodolotem do malowniczej zatoki Marmaris. Stare Miasto w Marmaris do dnia dzisiejszego zachowało swój niepowtarzalny, wielowiekowy charakter. Wspaniałe położenie nad morzem z przepięknym widokiem na otaczające góry i przyjazny dla organizmu klimat to główne walory, które decydują o dużej atrakcyjności turystycznej tego miejsca. Turcja kojarzy się z Orientem, minaretami, zatłoczonymi bazarami, gdzie negocjujemy każdą cenę. A przecież to tylko namiastka wspaniałej historii i barwnych legend. Każdy, kto przybywa do Turcji, ma okazję ciszyć się wspaniałym wypoczynkiem w niezwykłym miejscu. Skąpane w słońcu plaże, zabytki, znakomity wybór hoteli i wiele atrakcji po cudownym plażowaniu, czynią z Turcji idealne miejsce na rodzinne wakacje, urlop z przyjaciółmi, czy organizację konferencji. Zapraszamy do odwiedzenia najpiękniejszych plaż w Turcji.

Miejsc, do których warto i należy pojechać jest bardzo wiele. Choćby porywająca swoją muzyką Hiszpania z słynącymi na cały świat zabytkami kultury Maurów, których głównymi ośrodkami były Kordoba, Sewilla i Granada. Wyspy Kanaryjskie gdzie temperatura przez cały rok nie spada poniżej 24 stopni Celsjusza. Urozmaicona Portugalia z piaszczystymi plażami, które są przerywane klifami i fantastycznymi formacjami skalnymi.
Włochy, które stały się natchnieniem dla wielu artystów. No i wreszcie Egipt ze swymi pięknymi plażami, rafą koralową, luksusowymi hotelami i tysiącami lat historii.

W obecnych czasach wypoczynek jest wizytówką. Urlop dla wielu biznesmenów staje się okazją do nawiązania nowych znajomości, które po powrocie do pracy owocują we współpracę i kontrakty. Z pewnością towarzyskim mianownikiem wielu biznesowych kolacji staje się kwestia miejsca i formy letniego albo zimowego wypoczynku.
Osoby, które mogą się pochwalić trekkingiem w Himalajach, wyjazdem na nurkowanie w Meksyku albo modnym ostatnio żeglowaniem po Mazurach - zabłysną i dadzą się zapamiętać. Sposobem, w jaki spędzamy wakacje, "informujemy" o naszej gotowości do podejmowania wyzwań, otwartości i ciekawości świata. I niewątpliwie o zasobności portfela. Dlatego też biznesmeni często wybierają wypoczynek w egzotycznych miejscach lub aktywną jego formę.

Po okresie wypoczynku, regeneracji fizycznej i psychicznej organizmu, możliwe jest podjęcie następnej aktywności. Poradzenie sobie z trudnościami kończy się sukcesem. Pojawia się uczucie zadowolenia z siebie, z pracy, z przełożonych, ze współpracowników. Osoba uczy się np.: nowego sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zwiększa się jej wiedza, umiejętności, doświadczenie. Taki rodzaj stresu wzmacnia poczucie wartości, motywuje do zmiany, uczenia się i robienia nowych rzeczy – jest korzystny dla pracownika, pracodawcy i przedsiębiorstwa.