Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

ZUS zaprasza przedsiębiorców na dni otwarte

dodano , Redakcja PS

Jakie obowiązki i prawa ma świeżo upieczony przedsiębiorca w rozliczeniach z ZUS-em? Jak rozłożyć zobowiązania wobec ZUS-u na raty? Jak założyć profil na PUE dla celów e-zwolnień? Tego wszystkiego, a także więcej można się dowiedzieć podczas „Tygodnia przedsiębiorcy” organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W tym roku dni otwarte w ZUS-ie przebiegają pod hasłem „ZUS dla Biznesu” i odbywają się w placówkach Zakładu od 23 do 27 listopada. Na podatników czekają konsultacje dotyczące oferowanych przez ZUS usług, bezpłatne seminaria oraz porady ekspertów – zarówno z samego ZUS-u, jaki i z urzędów skarbowych, urzędów pracy czy miasta.

Te pierwsze dotyczą:
- Programu Interaktywnego Płatnik Plus (IPP) – czyli platformy zbudowanej na programie PŁATNIK stworzonej dla płatników składek do łatwego i szybkiego tworzenia dokumentów ubezpieczeniowych i prowadzenia rozliczeń z ZUS-em. Celem IPP jest osiągnięcie spójności danych, jakie posiadają płatnicy składek;
- Dofinansowania projektów w zakresie prewencji wypadkowej – dla pracodawców, którym zależy na poprawie warunków pracy w ich firmach;
- E-zwolnień lekarskich – zagadnienie szczególnie istotne, gdyż elektroniczne zwolnienia wchodzą w życie już za nieco ponad miesiąc;
- Doradców ds. ulg i umorzeń – czyli wybranych pracowników Zakładu, którzy pomogą na każdym etapie realizacji wniosku z zakresu ulg i umorzeń oraz doradzą w wyborze najlepszej formy rozliczeń z ZUS-em.

Z kolei w przypadku seminariów i dyżurów ekspertów, ich harmonogramy dostępne są na stronie www.zus.pl/tydzienprzedsiebiorcy w zakładce „Harmonogramy”. Seminaria i dyżury powtarzają się, natomiast jeśli podatnik jest zainteresowany którymś ze spotkań, które już minęło, lub którego termin mu nie pasuje, ZUS na wspomnianej stronie internetowej zamieścił prezentacje multimedialne zawierające niezbędne szczegóły różnych zagadnień poruszanych podczas spotkań. Pliki do pobrania dostępne są praktycznie w każdej zakładce.

Tematyka seminariów
Podczas seminariów urzędnicy poruszą wiele kwestii – od zgłoszenia działalności i pracowników do ZUS-u, przez zasady opłacania składek, przyznawania ulg i zasiłków, korektę dokumentów, po korzyści z użytkowania takich programów jak PŁATNIK, e-płatnik, PUE czy IPP. Przykładowo w Warszawie, w Oddziale I, podatnicy mogą się jeszcze dziś i jutro udać na seminaria pt. „Jakość danych a rozliczenie konta”, „Ulgi w spłacie należności z tytułu składek – formy pomocy dla przedsiębiorców” oraz „Promowanie PUE w kontekście e-ZLA”.

Porady nie tylko z ZUS-u
Z kolei na dyżurach możemy spotkać się z ekspertami z ZUS-u oraz instytucji współpracujących z Zakładem. Chodzi tu m.in. o skarbówkę, Powiatowe Urzędy Pracy, Urzędy Miasta, NFZ czy Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach przykładu, ponownie oddział I w Warszawie np. jutro zaprasza na konsultacje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Urzędzie Dzielnicy Żoliborz, Urzędzie Skarbowym Warszawa-Wola czy Trzecim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

Katarzyna Miazek, Tax Care