Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Polacy poza podium - Puchar Świata w Piekarstwie

dodano , Redakcja AK, materiał promocyjny

Polska drużyna startująca w Pucharze Świata w Piekarstwie w składzie: Marcin Surowiecki, Paweł Chojecki i Przemysław Koperski znalazła się poza podium, mimo to występ był bardzo udany. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Japonii, na 2. miejscu uplasowała się drużyna ze Stanów Zjednoczonych, natomiast na 3. - Tajwan.

Puchar Świata w Piekarstwie odbył się podczas targów EUROPAIN w Paryżu w dniach 3-7 marca 2012 r. Nasza drużyna startowała we wtorek 6 marca. W środę ogłoszono wyniki. Zawodnicy z Japonii ujęli jury precyzją wykonania swoich wyrobów, jak również niezwykłą pomysłowością. Na uwagę zasługuje zaprezentowany przez nich chleb z czarnym ryżem oraz chleb zieloną herbatą – jako kwintesencja postrzegania Japonii w świecie.

Co prawda, polska drużyna znalazła się poza podium, ale już sam występ wśród 12 najlepszych drużyn z całego świata jest niewątpliwym sukcesem. Oczywiście zawsze zostaje uczucie niedosytu, uczestnicy zawsze się zastanawiają, co można było zrobić lepiej… .

Puchar poprzedziły międzynarodowe eliminacje w latach 2010-2011, które już po raz 3. zorganizowała firma Lesaffre. Przez 7 lat swego istnienia Puchar stał się ważnym wydarzeniem w kalendarzu branżowym i co roku skupia na sobie uwagę piekarzy i cukierników całego świata.

Co zaprezentowali Polacy?

W skład drużyny wchodziło dwóch debiutantów: Marcin Surowiecki i Paweł Chojecki, czyli pracownicy warszawskiej piekarni Polpain-Putka, oraz Przemysław Koperski z Piekarni-Cukierni Piotr Koperski z Suchego Lasu, który już po raz drugi wchodził w skład drużyny narodowej i po raz drugi startował w finale Pucharu Świata.

– W dużej mierze zaprezentowaliśmy te same wypieki co podczas półfinału w Lyonie, dały nam one zwycięstwo i zarazem wstęp do finału Pucharu Świata. Zostały one oczywiście odpowiednio ulepszone i zmodyfikowane – zapewnia Przemysław Koperski, kapitan drużyny, który startował w kategorii „wyroby półcukiernicze”.

– Wykonałem zupełnie nową, oryginalną recepturę na chleb specjalny z orzechami – wyjaśnia Marcin Surowiecki, który odpowiedzialny był za kategorię „chleby specjalne i bagietki”.

Zupełnie inaczej wyglądał natomiast nasz eksponat artystyczny. Przypomnijmy, że w Lyonie była to wariacja na temat naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina. – Tym razem postawiłem na akcent bardziej branżowy niż narodowy – wyjaśnia Paweł Chojecki, który w drużynie odpowiedzialny jest za eksponat artystyczny.

 

Eksponat przedstawiał wieniec dożynkowy, który opowiada symboliczną drogę powstawania chleba, czyli przysłowiową ścieżkę „od ziarenka do bochenka”. Składał się z trzech ważnych części. Stosunek ciasta żywego do martwego wynosił 50%.

Całość eksponatu ułożona była na wielkich liściach wykonanych z żywego ciasta chlebowego. W pierwszej części można było dostrzec na ściankach eksponatu kłosy zbóż falujące na wietrze oraz ogrzewające je swymi promieniami słońce. Na głównym planie tej części znajdował się młyn.Druga część wypieku to część rzemieślnicza. Przedstawiała ona piekarnię, którą charakteryzowała wyjątkowa dbałość o szczegóły. W centralnej części pojawił się piekarz z łopatą, wokół niego: worki z mąką i stoły, jeden z ciastem, drugi z wypieczonymi bochenkami. Wnikliwy obserwator dostrzegł również miniaturową miesiarkę. Na boku tej części można było dostrzec piec chlebowy starego typu, opalany drewnem, z którego wychodzi staropolski chleb, o niezrównanym smaku.Trzecia część wypieku ukazuje nam gotowy owoc pracy rolnika, młynarza i piekarza – okrągły bochen chleba, który w całości wykonany został z ciasta żywego.

****

Zbigniew Putka, właściciel piekarni Polpain-Putka:

– Pomimo że polska drużyna nie stanęła na podium, jestem z naszej reprezentacji bardzo dumny!!! Jest to dla mnie ogromny prestiż, iż dwóch moich pracowników reprezentowało Polskę na arenie międzynarodowej. Marcin Surowiecki i Paweł Chojecki to moi etatowi pracownicy, na co dzień pracujący jako ciastowi, a w Paryżu przygotowywali swoje wypieki w imieniu nas wszystkich z polską flagą na piersi. Przeszli oni długą drogę, aby znaleźć się w Paryżu. Przypominam, że najpierw zwyciężyli w eliminacjach regionalnych w Warszawie, potem w Mistrzostwach Polski w Poznaniu, a następnie w eliminacjach Europejskich w Lionie. Czasu podczas finału w Paryżu drużyny miały tyle samo, czyli tylko 8 godzin, za to doszły im nowe zadania. Zawodnicy musieli wypiec produkty z większej ilości mąki, a dodatkowo zrobić 4 rodzaje kanapek, po 40 szt. każdej. Była to więc prawdziwa walka z czasem i zmęczeniem, ale dali radę, za co im dziękuję. Bardzo cieszy mnie fakt, iż są organizowane takie Mistrzostwa. Zawsze bowiem chętnie biorę udział w imprezach podnoszących rangę pieczywa oraz szerzące kulturę jedzenia chleba na świecie.

Piotr Koperski, właściciel piekarni Cukiernia-Piekarnia Piotr Koperski z Suchego Lasu:

– Finał był dla nas bardzo emocjonujący, mieliśmy nadzieję, że po prezentacji naszej polskiej drużyny, jednak staniemy na podium – ale sędziowie byli odmiennego zdania. Trzeba przyznać, że finaliści: Japonia, USA i Tajwan byli bezkonkurencyjni! Natomiast cieszy fakt, że jesteśmy obecni w czołówce światowego piekarstwa. Dla Polski to już II finał, kolejna okazja o ubieganie się o wysokie miejsca. Jestem bardzo zadowolony, że po raz kolejny Przemek reprezentował Polskę (w kategorii "wypieki półcukiernicze"). Wracamy zatem z dużą satysfakcją i dumą z uzyskanego wyniku.

Małgorzata Pielok, Marketing Manager Lesaffre Polska SA:

– Louis Lesaffre Cup organizowany przez firmę Lesaffre i Puchar Świata w Piekarstwie (finał), którego fima Lesaffre jest oficjalnym partnerem, jest wysoko ceniony przez piekarzy na całym świecie. Zatem pojawienie się Polaków wśród grona 12 finalistów to ogromny sukces i prestiż dla naszej polskiej drużyny! Konkurs to przede wszystkim możliwość promocji naszego kraju, prezentacji polskiego pieczywa i okazja do wymiany doświadczeń. Dzięki kolejnej edycji znów udało się wyłonić „unikatowe perełki” światowego piekarstwa i wprowadzić je na wyżyny sukcesu. Dziękuję zawodnikom za włożony trud i tygodnie szkoleń, jakie poświęcili, przygotowując się do konkursu pod czujnym okiem trenera Andrzeja Boryckiego (Lesaffre Polska SA). Dziękuję również Panu Zbigniewowi Putce, jak i Panu Piotrowi Koperskiemu za czynne wsparcie udzielone swoim pracownikom. Piekarstwo to pasja, która łączy! Są chwile, dla których warto włożyć wiele pracy - niewątpliwie pojawienie się wśród 12 najlepszych na świecie   – w Paryżu 7 marca 2012 r. należy do nich! Serdecznie gratuluję Marcinowi, Pawłowi i Przemkowi!