Mistrz Branży - interaktywny portal dla piekarzy, cukierników, lodziarzy.

Szkolenie Mistrza Branży: Znakowanie żywności nieopakowanej

dodano , Redakcja AK

Tuż po długim weekendzie, 6 maja, w Katowicach zorganizowaliśmy drugie szkolenie z cyklu "Znakowanie żywności". Tym razem nasza autorka, specjalistka ds. znakowania i bezpieczeństwa żywności, Wioletta Bogusz-Kaliś, skupiła się na zagadnieniu przekazania konsumentom informacji na temat żywności nieopakowanej.

Znakowanie żywności według nowych zasad nie zawsze jest proste i oczywiste, zwłaszcza dla firm, które dopiero poznają ten temat. Poruszanie się w gąszczu przepisów regulujących zagadnienie znakowania wymaga czasu, a nierzadko dodatkowej analizy lub szukania wyjaśnień w różnych instytucjach. Dlatego nasza redakcja, wspólnie ze specjalistką ds. bezpieczeństwa żywności i znakowania, Wiolettą Bogusz-Kaliś, zorganizowała cykl szkoleń, który porządkuje wiedzę i umożliwia przedyskutowanie przypadków szczególnych.

Pierwsze szkolenie dotyczyło opracowania etykiety zgodnej z wymaganiami nowego rozporządzenia nr 1169/2011 (więcej czytaj TUTAJ). Tematem drugiego szkolenia jest znakowanie żywności nieopakowanej, podczas którego uwzględniono:

1. Sposób przekazywania informacji o alergenach
2. Wymogi znakowania żywności nieopakowanej według przepisów krajowych
3. Zasady podawania informacji o składzie produktu, w tym o składnikach alergennych i substancjach dodatkowych.

Punkty krytyczne znakowania żywności nieopakowanej

– Dla małych piekarni czy cukierni, które oferują żywność luzem lub pakowaną na życzenie konsumenta, nowością jest konieczność przedstawiania całego wykazu składników. Warto pamiętać, że są to te same zasady znakowania, które obowiązują produkty opakowane. Duży problem pojawił się przed producentami stosującymi mieszanki wypiekowe – muszą oni bowiem pozyskać informację od dostawców o ilościowej zawartości składników w mieszance. Dostawcy chronią swoje receptury, a producenci produktów gotowych muszą układać skład w kolejności malejącej: wykorzystane składniki mieszanki i inne dodane składniki. Podczas szkolenia skupiliśmy się również na wyliczeniu procentowej zawartości składnika przy produktach wysokowydajnych, co czasem bywa kłopotliwe – podsumowała Wioletta Bogusz-Kaliś. Jak przyznała nasza autorka, innym problemem jest właściwe nazewnictwo chleba i produktów piekarskich. – Nie mamy szczegółowych wymagań prawnych określających, od jakiej ilości składnika chleb można nazwać chlebem razowym czy orkiszowym. To rodzi problemy, ale też pewną dowolność – dodała.

Ponieważ każdy z producentów ma takie produkty, które są problematyczne w opisaniu, uczestnicy będą mogli przysłać do Wioletty Bogusz-Kaliś przykłady „z życia wzięte” – na tej podstawie nasza ekspertka wytłumaczy i pomoże dobrze opisać poszczególne składy według nowych zasad.

Wkrótce odbędzie się trzecie spotkanie, kończące cykl szkoleń o znakowaniu żywności. Ostatnim tematem do omówienia będzie tabela wartości odżywczej. Jak dobrze ją opracować i na jakich produktach spożywczych będzie obowiązkowa, przekonamy się 15 maja 2014 r.

Wartość dodana od firmy MAGOREX

Dzięki naszemu Partnerowi Strategicznemu, firmie MAGOREX, uczestnicy szkoleń mogą zdobyć wartościowy prezent, który jest losowany w trakcie szkolenia wśród uczestników. 6 maja br. zestaw 10 energooszczędnych blach pokrytych powłoką non-stick trafił do Pani Beaty Czerneckiej z z Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Jedność" z Pszczyny. Gratulujemy!

Więcej informacji o produktach firmy MAGOREX na www.magorex.pl

 

Partnerem szkoleń w Katowicach są Targi Piekarnicze, Cukiernicze i Lodziarskie SweetTARGi