Największa piekarnia-cukiernia świata przez 5 dni (8-12 marca br.) działała w Centrum Wystawowym Paris-Nord Villepinte. 804 wystawców targów Europain & Intersuc oraz SuccessFood gościło 76 950 profesjonalistów, w tym 30% spoza Francji.
Podobne artykuły
Wśród nich był Wiesław Kucia (wicemistrz świata w piekarstwie 2009 r.), który pokazał nam Europain & Intersuc z własnego punktu widzenia.
8-12 marca 2014 r. w Paryżu po raz kolejny odbyły się piekarskie targi Europain & Intersuc. Po raz pierwszy wybrałem się do Francji jako turysta, a nie uczestnik. Wystawę zwiedzałem wspólnie ze Sławomirem Szewczykiem z firmy Sempre oraz Tomaszem Piaseckim z firmy Nestor.
Jak przystało na największe targi piekarskie na świecie, Europain zawsze imponuje liczbą wystawców, odwiedzających oraz powierzchnią wystawienniczą, nawet w czasach kryzysu lub . jak to podano w informacji prasowej . „pomimo trudnego kontekstu gospodarczego”. Faktycznie, duża część hali świeciła pustkami, czyli niewykorzystanymi miejscami targowymi, choć to wcale nie wpłynęło na wysoki poziom organizacyjny. Zmienia się jednak charakter tej wystawy, co trafnie ujął Sławomir Szewczyk z firmy Sempre: staje się ona bardziej francuska niż międzynarodowa. Jednak jest się na czym wzorować.
Kryzys najwyraźniej ominął bokiem pokazy i konkursy, które zawsze mnie interesują. Było co podziwiać (i pozazdrościć), przyglądając się silnej reprezentacji szkół piekarskich, cukierniczych oraz stowarzyszeń rzemieślniczych. I trzeba przyznać, że uczniowie o umiejętnościach mistrzów byli najlepszą reklamą francuskiego systemu szkolenia.
TARGI EUROPAIN & INTERSUC – SUCCESSFOOD W LICZBACH |
Nie od dziś wiadomo, że Francuzi stawiają na młodą kadrę, co było widać również na konkursowej arenie Europain. Konkursy dla uczniów odbywały się w pobliżu zawodów ogólnoświatowych „Bakery Masters 2014”, dzięki czemu łatwo było porównać poziom przygotowania zarówno mistrzów, jak i przyszłych czeladników. Według mnie uczniowie i mistrzowie mają bardzo podobny styl, a ich umiejętności są równie wysokie. Na korzyść mistrzów pracowało wieloletnie doświadczenie, które miało odzwierciedlenie w świetnie dopracowanych detalach prac. Mam nadzieję, że za kilka lat polska oświata stworzy taki system, który zapewni kształcenie piekarzy i cukierników na poziomie dorównującym Francji.
Targi Europain to nie tylko konkursy. Zwiedzając hale wystawiennicze, zaskoczył mnie fakt, że mimo rangi wydarzenia, obok ogromnych firm nie brakowało wielu małych, rzemieślniczych francuskich piekarń. Na bardzo ładnych i stylowo urządzonych stoiskach właściciele prezentowali swoje wyroby, zachęcali do ich degustacji, chętnie opowiadali o pracy i wymieniali się poglądami ze zwiedzającymi. Podczas rozmów bardzo często słyszało się, że firmy pracują 7 dni w tygodniu, tak aby codziennie dostarczać klientom świeże, jeszcze ciepłe pieczywo.
Jakie pieczywo było wyeksponowane podczas Europain? Przede wszystkim dominowały produkty ekologiczne, naturalnie wypiekane. W smaku francuska bagietka z rzemieślniczej piekarni jest po prostu bezcenna, dlatego nikogo tam nie dziwią ceny za produkty wysokiej jakości. W tym temacie najlepsze rozeznanie ma Tomasz Piasecki z firmy Nestor, który kwoty podawał z pamięci: średnio 1,3 euro za bagietkę 250 g, a 3 euro – tarta 150 g na bazie marcepanu. Dla Francuzów nie są to wygórowane ceny, biorąc pod uwagę jakość. To z pewnością kolejna sprawa, którą warto się uczyć od rzemieślników znad Loary – umieć cenić siebie, własną pracę, nie zaniżać lotów i dobrze się promować nawet na targach.
Z pozdrowieniami, Wiesław Kucia
Prestiżowe konkursy Europain & Intercus
Wyniki tegorocznych zawodów dla piekarzy i cukierników pokazują, że Japończycy i Francuzi wciąż są nie do pokonania. Mistrzostwa Świata w Piekarstwie (Les Masters de la Boulangerie) Laureaci: Laureaci:
|
[img]5258[/img]